Kultura, Z ostatniej chwili

Uroczyste otwarcie Święta Dzieci Gór

Opublikowano: Lipiec 20, 2015 o 9:31 am   /   przez   /   komentarze (2)

Tłumy miłośników folkloru podziwiały występy barwnych grup, stanowiące zapowiedzi „dni narodowych” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”.

Wieczorny koncert na sądeckim rynku poprzedził barwny korowód, przekazanie symbolicznych kluczy do bram miasta oraz oficjalne powitanie zespołów i uczestników koncertu.

Dzieci pokażą, co u nich jest piękne. Liczę, że zawiążą się przyjaźnie, które będą trwać, bo świat się bardzo skurczył. Bawcie się dobrze, odpoczywajcie, a my będziemy was podziwiać, oklaskiwać i wyrażać wdzięczność, że jesteście, i że jesteście takie piękne –przywitał dzieci z całego świata Jerzy Gwiżdż. Z całego świata, bo od Piątkowej po Tajwan.

– Małopolska jest pięknym regionem, niezwykle różnorodnym i bogatym. Ten festiwal wspaniale wpisuje się w nasze dziedzictwo. Przez tyle lat,  bo już po raz dwudziesty trzeci spotykają się dzieci z całego świata, by dzielić się swoją radością, a my jesteśmy tego świadkami – mówił członek ZWM Leszek Zegzda, witając uczestników festiwalu w imieniu władz województwa.

Podczas festiwalowych dni zespoły tworzą grupy kamrackie (pary: grupa polska – grupa zagraniczna) wspólnie koncertują, prezentują wystawy i kiermasze narodowe, zwiedzają okolicę i uczestniczą w wieczornych ogniskach. W trakcie zabawy dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku wobec wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Każdy dzień dedykowany jest innej grupie zagranicznej, a wraz z nią na estradach prezentuje się bliźniaczy zespół polski. Sceną festiwalu jest sądecki Rynek (prezentacje przedpołudniowe) i hala widowiskowo-sportowa przy ul. Nadbrzeżnej (koncerty wieczorne). Poza Nowym Sączem koncerty festiwalowe odbywają się w Bieczu, Gródku nad Dunajcem, Krynicy-Zdroju, Limanowej Muszynie i Szczawnicy.

Pełny program festiwalu znajdziecie na oficjalne stronie www.swietodziecigor.pl /UMWM

 

Komentarze

Komentarze (2)

  • Lipiec 20, 2015 o 2:44 pm Anonim

    Piękna impreza! Wspaniale Pogratulować

  • Lipiec 20, 2015 o 2:44 pm mira

    Cudowne te dzieciaczki są, cudowne!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a