Kultura, Z ostatniej chwili

W sobotę ENEJ zagra w Krynicy. Mamy dla Was bilety!

Opublikowano: 12 stycznia, 2016 o 7:47 pm   /   przez   /   komentarze (2)

Już 16 stycznia (sobota) o godzinie 19:00 w Pijalni Głównej w Krynicy- Zdrój odbędzie się koncert zespołu ENEJ. Mamy dla Was 2 pojedyncze bilety. Kto chętny?

Pierwsze dwie osoby, które wyślą do nas odpowiedź na pytanie: Jaki tytuł nosi PŁYTA zespołu ENEJ, która ukazała się 12 lutego 2015 roku, otrzymają bilet na koncert!

Odpowiedzi przesyłajcie na adres: kontakt@starosadeckie.info

ENEJ to polski zespół rockowo-folkowy, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie zespołu to Polacy.

Na dyskografię zespołu składają się trzy krążki studyjne i jeden koncertowy. Debiutancka płyta „Ulice” ukazała się w roku 2008. W 2010 r. wydana została płyta „Folkorabel” (Złota Płyta). Rok 2011 to koncertowe DVD z zapisem występu na Przystanku Woodstock. Natomiast w 2012 r. ukazała się płyta Folkhorod (Podwójna Platynowa Płyta).

Za przełomowy moment w historii zespołu uznać należy rok 2011 i wygraną w programie Must Be The Music – Tylko Muzyka w telewizji Polsat. Zwycięstwo otworzyło grupie drogę do szerszego grona słuchaczy. Stacje radiowe, już dzień po wielkim finale programu, zaczął podbijać utwór „Radio Hello”, stając się hitem lata 2011. Od tego czasu ENEJ regularnie pojawia się na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce, takich jak Heineken Open’er Festival, Przystanek Woodstock (2011 nagroda Złotego Bączka za najlepszy koncert festiwalu w roku poprzednim), Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu (nagroda SuperPremiery 2012 oraz SuperJedynka w kategorii SuperPrzebój 2013), TOPtrendy Festiwal (tytuł Największego Przeboju Roku), Sopot Top of the Top Festival.

ENEJ ma na swym koncie pięć singli bijących rekordy popularności w sieci i królujących na listach przebojów wszystkich największych rozgłośni radiowych w Polsce. Są to „Radio Hello”, „Skrzydlate ręce”, „Tak smakuje życie”, „Lili” i „Symetryczno-Liryczna”, a teraz „Kamień z napisem love”.

Zespół koncertuje w Polsce, jak również poza granicami kraju (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Litwa, Ukraina, Włochy, Belgia, Czechy).

 Na wszystkie wydarzenia bilety można zakupić w Empikach, na portalu eBilet.pl oraz w budynku Pijalni Głównej. 

Czytaj także: Koncertowo w Krynicy-Zdrój! Bednarek, Lady Pank, Hey, Varius Manx i Kaliber 44

Komentarze

Komentarze (2)

  • 12 stycznia, 2016 o 11:06 pm pies

    Petro Fedorowycz Olijnyk ps. „Enej”, „Roman”, „Serhij” (ur. 9 lipca 1909 w Mołodyńczach, zm. 17 lutego 1946 koło Rudników na Wołyniu) – ukraiński wojskowy, członek OUN, pułkownik UPA, w 1943 roku kierował mordami ludności polskiej na Wołyniu.

    Służył w Wojsku Polskim, w czasie studiów na Uniwersytecie Lwowskim wstąpił do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Z zawodu był lekarzem.

    W 1941 był członkiem grup marszowych, w 1942 był obwodowym przewodniczącym OUN w obwodzie dniepropietrowskim. W 1943 był organizatorem oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii w rejonie Równego i Krzemieńca, oraz dowódcą Okręgu Wojskowego (WO) UPA Bohun. W latach 1944–1945 był przewodniczącym OUN na Wschodnią Ukrainę, w latach 1945–1946 organizacyjnym referentem OUN Zachodniej Ukrainy.

    Według wspomnień świadków „Enej” był znany z bezwzględności i okrucieństwa; m.in. własnoręcznie odrąbywał głowy swoim ofiarom.

    Zginął 17 lutego 1946 r. na Wołyniu w walce z NKWD.
    źródło: Wkipedia

  • 17 stycznia, 2016 o 9:12 pm Lili

    OFICJALNE STANOWISKO W SPRAWIE NAZWY ENEJ

    Nazwa zespołu ENEJ pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego – ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza (cz. 1 wydana w 1798, całość w 1842). Jest ona jednym z najważniejszych dzieł literatury na Ukrainie. W „Eneidzie” po raz pierwszy w historii literatury użyto języka ukraińskiego bez jakichkolwiek wpływów z zewnątrz. Stworzyło to zatem podwalinę literatury, od której powstał cały nurt zwany „kotlarewszczyzną”. Enej, główny bohater Eneidy to wesoły kozak podróżujący po świecie. Nazwa zespołu powstała w 2002r., kiedy nikt z nas nie miał dostępu do Internetu, by sprawdzić czy nazwa ta ma inne znaczenie. Wokalista zespołu Piotr Sołoducha miał 14 lat, a wybierając tą nazwę, opierał się na wiedzy czerpanej z książek, nie miał zatem pojęcia o istnieniu Petra Olijnyka.

    Zespół Enej nie ma nic wspólnego z Petro Olinykiem i nie chce być z nim kojarzony. Uważamy też, że ten człowiek krzywdził innych ludzi, był zbrodniarzem, a my jako zespół uważamy to za haniebne. Podobne zdanie wyrażamy w stosunku do UPA, którą uznajemy za organizację zbrodniczą.

    Muzycy zespołu to Polacy i Ukraińcy, więc trudno ich posądzać o jakiekolwiek zamiary polityczne. Bardzo prostym dowodem na to, że odcinamy się od pułkownika UPA są nasze teksty, płyty oraz działalność koncertowa, w której nie ma ani słowa na temat trudnej historii obu narodów. Naszym celem jest łączyć poprzez muzykę, a nie dzielić ludzi.
    Budujmy więc razem wspólną przyszłość pamiętając o przeszłości.

    Źródło: http://enej.pl/ (oficjalna strona zespołu)

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"