Kultura

Witold Palak i Dorota Wójcikowska na Bonaweturze

Opublikowano: 18 lutego, 2015 o 6:53 am   /   przez   /   komentarze (2)

Witold Palak (laureat Kolosa) wraz ze swoja partnerką życiową Dorotą Wójcikowską przemierzali przez 6 miesięcy Indie na swoim Zielonym Osiołku (motocyklu Royal Enfield 350 cc kupionym w Manali). Korzystali dziesiątki razy z doraźnej pomocy maleńkich, przydrożnych warsztatów, wiele razy ocierali się o przejeżdżające pojazdy, za to ANI RAZU nie złapali gumy! Szczęśliwie przejechali nie tylko indyjskie Himalaje, ale też udało im się przeciąć Indie z północy na południe.

Dotarli do nomadów z plemienia Changpa, pasących swoje stada nad jeziorem Tso Moriri, tybetańskiego jeziora Pangong Tso, odizolowanego kulturowo ludu Brokpa, trudno dostępnych monastyrów buddyjskich. Przejechali przez trzy najwyżej położone przełęcze motorowe na świecie, w tym Khardung La – 5602 n.p.m. Dotarli do doliny Nubra, która od niedawna udostępniona jest obcokrajowcom. Byli jednymi z pierwszych turystów, odwiedzających Kaszmir tuż po katastrofalnej powodzi. Przejechali Wielką Pustynię Indyjską, odwiedzając bajkowe miasta – fortece na pustyni, stany Pendżab, Gudżarat, Maharastra, aby po 7100 kilometrach dotrzeć na południe Indii, do plaż Goa.

Witold Palak to podróżnik i globtroter. Podróżuje po świecie od ponad 30 lat. Przeżyciami i wiedza zdobytą w trakcie kolejnych wypraw dzielił się tylko ze znajomymi i rodziną. Ale zawsze tkwiła w nim chęć opowiedzenia o podróżach szerszemu gronu. Urzeczywistnieniem wieloletnich marzeń była motocyklowa podróż w Himalaje z synem Adrianem. Wyprawa ta zainicjowała chęć dzielenia się zdobytym doświadczeniem z innymi ludźmi. Owocem czego był film i prezentacja z wyprawy przedstawiona na Ogólnopolskim Spotkaniu Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT 2013 w Rzeszowie, zaś na 16 Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników,Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY w Gdyni została wyróżniona w kategorii Podróże oraz 2 artykuły, które zostały zamieszczone w czasopismach- „Świat Motocykli” (nr 3/2014) oraz „Poznaj Świat” (4/2014). 

Zapytaliśmy Witolda i Dorotę jakie mają plany podróżnicze na ten rok:

-W maju 2015 wracamy w Himalaje. Chcemy zebrać ostatnie informacje do przygotowywanego przez nas przewodnika po Ladakhu i Himacal Pradesh- dla motocyklistów i plecakarzy. Stąd podróż do Spiti i Kinnaur. A potem- dalsza eksploracja wschodnich Himalajów indyjskich- stanów Arunachal Pradesh i Nagaland. Ale to już zadanie na następny rok.

Wjedziemy do Zanskaru-odciętego od świata przez 8 miesięcy w roku dawnego królestwa buddyjskiego. Na początku czerwca chcemy dokończyć eksplorację Himacal Pradesh- przejechać Spiti, Kinnaur i Lahaul. Przetrzemy też mało znany i uczęszczany szlak z Udaipur w Lahaul,przez pasmo Pir Panjal, do doliny Chamba. Potem skierujemy się na wschód. Odwiedzimy kultowy Rishikesh i Haridwar, wjedziemy do Nepalu. Z Pokhary pojedziemy górską drogą, otwartą dopiero przed 3 laty,( będącej częścią słynnej trasy trekkingowej Annapurna Circle) aż do południowej granicy Mustangu- do Muktinath.

Po powrocie do Indii udamy się do Zachodniego Bengalu, a następnie przejedziemy tzw.Seven Sisters States- stany Assam, Arunachal Pradesh, Nagaland, Mizoram, Manipur, Meghalaya i Tripura. W Arunachal Pradesh zechcemy dotrzeć do plemion Adi-Glong, Apatani, Nisi i Wancho. Ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym pozwala na utrzymanie tradycji i zwyczajów w niemal niezmienionej formie. Święta Bożego Narodzenia 2015 zamierzamy spędzić w wiosce ludu Naga, dawnych łowców głów. Religią obecnie dominującą w Nagaland jest bowiem chrześcijaństwo.

Pierwszą część wyprawy zamierzamy odbyć w trójkę. Skład już obyty na himalajskich wertepach: mój syn Adrian (w 2015 będzie miał 19 lat), moja partnerka Dorota Wójcikowska i ja.

 

-Pozdrawiam ze słonecznej Sri Lanki, przygotowując pod palmami materiały do prezentacji na Festiwalu Bonawentura. Do zobaczenia w Starym Sączu – pozdrowił naszą Redakcję Witold Palak

V Festiwal Przygody i Podróży Bonawentura już 20-22 marca w Starosądeckim Kinie Sokół!

Program tegorocznego festiwalu znajdziecie tutaj KLIK

Mamy dla WAS DARMOWY KARNET – wejściówka na WSZYSTKIE prelekcje  – zapraszamy KLIK

Zapraszamy na profil na Facebooku Podróże z Kangurem – tam znajdziecie więcej zdjęć KLIK

 

Komentarze

Komentarze (2)

  • 18 lutego, 2015 o 7:28 am jerzy

    Ale super. Będę na pewno!

  • 23 kwietnia, 2016 o 6:30 pm Anonim

    Wielki podróżnik i ciekawy człowiek podobnie jak jego partnerka Dorota,
    podziwiam i szanuję. Miałam przyjemność ich poznać osobiście. Ela Przewłocka.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"