Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Wkrótce kolejne święto podróżników w Starym Sączu!

Opublikowano: 11 lutego, 2024 o 5:31 am   /   przez   /   komentarze (0)

Starosądeckie.info jako pierwsze dotarło do 14 nazwisk osób, które w tym roku wystąpią na festiwalu.

Warto dodać, ze tegoroczny festiwal Bonawentura odbędzie się miesiąc wcześniej niż zwykle. Datę dwunastej Bonawentury ustalono na 23-25 lutego 2024 (tę informację organizatorzy ogłosili już w grudniu) . Wiadomo, że tegoroczny program zostanie podzielony na 4 bloki (od A do D). Blok niedzielny będzie najdłuższy i najbardziej urozmaicony.

Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura od 2011 r na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalno-edukacyjno-towarzyskich. Festiwal zadomowił się w Starym Sączu, ale nazwanie go festiwalem starosądeckim chyba nie do końca odpowiada rzeczywistemu zasięgowi tego wydarzenia. Organizatorzy przyznają, że to wydarzenie naprawdę trudno jest jednoznacznie sklasyfikować. Podczas festiwalu dominuje tzw. storytelling czyli snucie opowieści na kanwie podróży. I chyba „opowieść” na Bonawenturze jest najważniejsza. Dopełnia ją obraz; fotografie z podróży i krótkie migawki filmowe urozmaicające opowieść.

Do współorganizacji tegorocznej Bonawentury Wojciech Knapik dyrektor programowy festiwalu zaprosił Magazyn „Kontynenty”. Okazja do tego jest wyśmienita, bowiem Kontynenty w 2014 r obchodzą sześćdziesiątą rocznicę powstania. „Kontynenty” to niezależne polskie pismo o podróżowaniu – magazyn reporterów, pisarzy, fotografów, podróżników. Ukazuje się od 1964 roku (z przerwą w latach 1989-2011). „Kontynenty” to reportaże, wywiady, opowieści o odległych krajach, nieznanych obyczajach, tajemniczych misteriach i obrzędach, o odkryciach, przygodach, ludziach. To zdjęcia światowej sławy fotografów. To najwyższy poziom edytorski i najlepsi polscy autorzy. „Kontynenty” to premiery, zapowiedzi i omówienia nowości wydawniczych z nurtu literatury podróżniczej. Autorem koncepcji reaktywowanych „Kontynentów”, wydawcą i redaktorem naczelnym jest od pierwszego numeru Dariusz Fedor, który oczywiście przyjedzie do Starego Sącza.
Od początku patronem duchowym pisma jest Ryszard Kapuściński, który współpracował z pismem w latach 70-tych i 80-tych. Nieznane fotografie mistrza były prezentowane w „Kontynentach“ kilkukrotnie, a niedawno wydano w formie książki pt. „Latynoafryka” zbiór reportaży Kapuścińskiego publikowanych przed kilkudziesięciu laty w Kontynentach.

Z Kontynentami współpracują najlepsi polscy autorzy. Dziewięcioro spośród nich przejedzie w lutym na Bonawenturę. Wśród nich: Elżbieta Dzikowska, Max Cegielski, Dariusz Fedor, Marek Pernal, Bartek Sabela, Katarzyna Nizinkiewicz, Krzysztof Story, Agnieszka Dziadek i Grzegorz Kapla. Autorzy Kontynentów opanują w tym roku całą sobotę; bloki B i C.
Dzięki autorom Kontynentów odwiedzimy m.in. Demokratyczna Republikę Kongo, północną Szwecję, Filipiny, przejdziemy pieszo całą Japonię. Będziemy też odwiedzać 150 mieszkań pod jednym adresem w całej Polsce oraz podążać szlakiem polskich pionierów kapitalizmu na handlowych szlakach Azji lat 80-tych i 90 tych XX w. Będziemy wspominać najważniejsze podróże pewnego erudyty, który został dyplomatą i pewnej bardzo znanej dziennikarki, która przez wiele lat prowadziła w TVP z Tony Halikiem kultowy program „Pieprz i Wanilia” i nakręciła blisko 300 filmów.
Oczywiście autorzy Kontynentów podczas Bonawentury będą podpisywać swoje książki. Wiele z nich będzie można kupić na specjalnym stoisku Kontynentów w hallu Sokoła.

W piątek i sobotę zaprosiliśmy niezwykle ciekawych podróżników, których od wcześniej wymienionych odróżnia tylko to, że nie są (jeszcze) autorami Kontynentów. Niektórzy w nich poszli w wyczyn. Z górami swoje życie związał Piotr Krzyżowski, który powie nam o swoich osiągnieciach wysokogórskich, których dokonał w Karakorum, Bartosz Malinowski o swoim ostatnim przejściu długodystansowym na Kaukazie w Gruzji, a starosądeczanin Jasiek Gurba o swoich pierwszych trudnych ścianach wspinaczkowych.

Sławomir Brzoska to artysta, który wyruszył w roczną podróż dookoła świata będącą również procesem twórczym, a Wojciech Ganczarek obył 10-cio letnią, epicką podróż po Ameryce Południowej skąd wrócił z niesamowicie inspirującymi obserwacjami i przesłaniem dla nas wszystkich.

Organizatorzy postanowili rozszerzyć program festiwalu o eksperymentalny blok krótkich opowieści w nowej formule „HJZ”. „Historia jednego zdjęcia” to nowy, krótki format (do 5 minut) realizowany w kategorii open (początkujący, amatorzy, zawodowcy). Swoich sił w opowiadaniu krótkich historii z podróży może spróbować, każdy. Eliminację odbędą się późnym wieczorem w sobotę w Leśniczówce Przysietnica. A nagrodzeni opowiadacze zaprezentuje swoje mikro historie podczas bloku D w niedzielę na scenie Sokoła. Zwycięstwo, ale też brawurowa opowieść może stać się przepustką do zaproszenia osób z ujawnionym talentem „opowiadacza” na następną edycję Bonawentury.
Kolejną atrakcją tegorocznej Bonawentury będą starannie wyselekcjonowane filmy górskie i eksploratorskie, nagradzane na wielu festiwalach w tym kultowa seria Reel Rock 17. Dowiedzieliśmy się że podczas festiwalu zostanie pokazanych pięć filmów podróżniczych i przygodowych!

Zwieńczeniem tegorocznej Bonawentury będzie koncert zespołu Knedlove na scenie starosądeckiego Sokoła.

Pierwsza pula karnetów sprzedawanych „w ciemno” rozeszła się błyskawicznie. Teraz po ujawnieniu istotnych fragmentów programu będzie można zakupić bilety na poszczególne bloki programowe. Sprzedaż rozpocznie się od poniedziałku 22 stycznia w Internecie oraz w informacji turystycznej w Starym Sączu, Rynek 5.
Link do zakupu biletów >>> https://ekobilet.pl/ckis/12festival-podrozy-i-przygody-bonawentura-37904/544257-bilety-na-festiwal

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"