Kultura, Z ostatniej chwili

Złote Jabłko Sądeckie dla Tadeusza Dudy, autora „Starosądeckiego słownika biograficznego”

Opublikowano: 2 lipca, 2021 o 2:19 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył dziś Złote Jabłko Sądeckie Tadeuszowi Dudzie, autorowi „Starosądeckiego słownika biograficznego”. Okazją do uhonorowania zasłużonego archiwisty i historyka było spotkanie z okazji XIII i XIV edycji Honorowej Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego. W tym roku połączono te dwa doroczne wydarzenia. Poprzednie nie mogło się odbyć z powodu pandemii wywołanej przez COVID-19.

Dziękuję za twórczy wkład w upowszechnianiu wiedzy o historii Sądecczyzny i Sądeczan – mówił starosta Marek Kwiatkowski, honorując Tadeusza Dudę Złotym Jabłkiem Sądeckim. – To bardzo żmudna praca, mająca jednak ogromne znacznie dla zachowania tradycji i naszej tożsamości. Trudna i skomplikowana historia dobitnie nam pokazała, że gdyby nie pielęgnowanie tradycji i odwoływanie się do narodowej tożsamości Polski zapewne nie byłoby na mapach świata.

Tadeusz Duda był kierownikiem i kustoszem nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie. Jest autorem wielu publikacji z zakresu historii Sądecczyzny, Orawy i Ziemi Sądeckiej. Kapituła Honorowej Nadrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego uhonorowała go nagrodą specjalną za całokształt twórczości. W swoim najnowszym dziele zawarł biogramy 183 osób, które odcisnęły swoje piętno na historii tego miasta – od św. Kingi po zmarłego przed rokiem zasłużonego burmistrza Mariana Cyconia.

Dodajmy, że nagrody za rok 2019 odebrali: Marek Smoła („Dzieje parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu-Biegonicach: środowisko-kościół-życie religijne”) i Antoni Górszczyk („O miłości Ojczyzny nie deklamowaliśmy – wspomnienia Antoniego Sejmeja Górszczyka”). Za rok 2020 nagrodzono Juliana Dybca („Metryka Józefińska i Franciszkańska Łącka (1787,1829)” i Martę Brylak-Załuską, redaktora pracy zbiorowej „Krakowiacy, Lachy, Górale, Stroje wsi małopolskiej” oraz Annę Mlekodaj i Elżbietę Łukuś („Niedzica Monografia 1320-2020”). Dodajmy, że nagroda im. Szczęsnego Morawskiego, wybitnego badacza regionu, jest przyznawana od 2008 r. z inicjatywy redakcji „Almanachu Muszyny”.

Nagradza się najlepsze, wydane w poprzednim roku książki, służące odkrywaniu nowych kart historii Sądecczyzny.Organizatorami uroczystości, wspieranej przez starostę, byli: „Almanach Muszyny” – Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Nad całością czuwali Ryszard Kruk i Bożena Mściwujewska Kruk – inicjatorzy Honorowej Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego-Morawskiego.

Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a