Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Medale Dei Regno Servire dla Jolanty i Jana Czechów oraz Zofii Gierczyk

Opublikowano: Lipiec 25, 2017 o 9:34 am   /   przez   /   komentarze (5)

Medale za zasługi dla Diecezji Tarnowskiej wręczył ks. biskup Andrzej Jeż ordynariusz tarnowski wczoraj podczas sumy odpustowej. Laureaci przez 20 lat tworzenia pisma parafialnego” Z Grodu Kingi” postawili na zgodę, dobro i jedność.

Suma odpustowa we wspomnienie Świętej Kingi Patronki Starego Sącza i dziedziniec klasztoru sióstr Klarysek – trudno było wybrać lepsze miejsce i moment na wręczenie medali dla osób dla Starego Sącza tak zasłużonych. W tym roku 20 -lecie działalności świętuje pismo parafialne „Z Grodu Kingi”, a nagrodzeni są od początku do dzisiaj są tego pisma podporą. Bo przecież „ Z Grodu Kingi” nie jest zwykłą parafialną gazetką, ale świadkiem wszystkich wydarzeń dla Starego Sącza ważnych, kroniką faktów, których próżno szukać w innych wydawnictwach, opowieścią o ludziach, którzy Stary Sącz tworzą i o życiu w Grodzie Kingi.

 Serdecznie gratuluję Państwu Czechom i pani Zofii Gierczyk, trudno wyrazić jak bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Trafiło do osób nietuzinkowych– mówi burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. – Doskonale znam ich zaangażowanie w życie Starego Sącza, znam ich mrówczą i skrupulatną pracę nad każdym numerem „Z Grodu Kingi”. Wiem, że nie wyglądają nagród i pochwał, ale medal zasłużonych dla Diecezji Tarnowskiej to piękne docenienie ich działalności i podkreślenie jej rangi. To co robią jest po prostu bardzo ważne. 

Upływ czasu sprawia, że wydarzenia odchodzą w niepamięć i tylko słowo potrafi ocalać; wiele materiałów prasowych ma już dziś charakter kronikarski i dokumentarny, a więc bezcenny dla historii miasta i parafii. specyfika prasy religijnej stawia przed piszącymi wyjątkowo ważne zadania i cele. Nakazuje oddziaływać na życie duchowe, integrować społeczność parafialną, tworzyć tradycję i rejestrować ważne wydarzenia. Absolutnie też stawiać na dobro, zgodę i jedność; krzewić wartości chrześcijańskie, towarzyszyć ludzkiemu życiu i świętowaniu. Staramy się uważnie odczytywać rzeczywistość, publikować ważne treści i jak najwięcej życia zachować dla potomnych. „Mamy obowiązek pamiętać i przypominać, aby tamta wielkość trwała i tworzyła przyszłość narodu, kultury, cywilizacji, Kościoła” – pouczał przecież św.Jan Paweł II. – napisała Zofia Gierczyk na łamach jubileuszowego nr 240-241 „Z  Grodu Kingi”. A Jolanta Czech dodawała. W całej naszej drodze i trudzie tworzenia przyświecało nam motto Adama Mickiewicza: „Tylko to dzieło czegoś jest warte, z którego człowiek może się poprawić i mądrości nauczyć”. Mamy nadzieję, iż ciągle ku tej poprawie dążyliśmy i przez tę działalność uczyliśmy się nieustannie, krok po kroku, przezwyciężając trudy codziennego życia.

Wyróżnienie ustanowił biskup ordynariusz Wiktor Skworc w 2009 r. Medale są przyznawane za aktywny udział w życiu religijnym, duszpasterskim, katechetycznym i kulturalnym oraz działalność charytatywną. Projekt medalu Dei Regno Servire przygotował ksiądz Tadeusz Bukowski, ówczesny dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Na awersie umieszczono napis: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich”. Płaszczyznę centralną medalu wypełniają okrągłe medaliony, obrazujące ewangeliczne utożsamianie się Chrystusa z bliźnimi m.in. „byłem w więzieniu”, „byłem głodny”. Pośrodku awersu wkomponowano monogram Chrystusa. Na rewersie umieszczony jest herb Diecezji Tarnowskiej, tytuł medalu w języku łacińskim i polskim.

fot. Sylwester Adamczyk

UG Stary Sącz

 

Komentarze (5)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

 • Lipiec 25, 2017 o 2:02 pm Anonim

  Serdeczne gratulacje!

  Odpowiedź
 • Lipiec 25, 2017 o 3:44 pm Anonim

  gratulacje a jednak mozna

  Odpowiedź
 • Lipiec 28, 2017 o 10:16 am Uczennica

  Serdecznie gratuluje dla mojej Pani Profesor Gierczyk ktora mnie uczyla w latach 90 w liceum
  Pozdrawiam goraca!!!!zycze duzu duzo zdrowka☺
  Byla uczennica

  Odpowiedź
 • Sierpień 9, 2017 o 7:34 pm Abc

  Gratulacje Pani Zosiu

  Odpowiedź
 • Sierpień 9, 2017 o 7:35 pm Abc

  Gratulacje Pani Zosiu zasłużony medal

  Odpowiedź

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a