Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

W Starym Sączu powstanie tężnia solankowa. Jest dofinansowanie

Opublikowano: 6 lipca, 2021 o 7:20 am   /   przez   /   komentarze (0)

Gmina Stary Sącz otrzymała pieniądze na tężnie solankową w kwocie 125 tysięcy złotych. Radni Województwa Małopolskiego podjęli wczoraj uchwałę w sprawie wsparcia samorządów w budowie ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych wraz z elementami małej architektury i infrastrukturą techniczną. Na liście jest Stary Sącz. Forma tężni jest jeszcze sprawą otwartą, ale wiadomo już, że będzie budowana na placu im. Teresy Platy-Nowińskiej. 

Jak udało nam się ustalić budowa tężni ruszy i zakończy się jeszcze w tym roku, ponieważ projekt musi zostać rozliczony do grudnia 2021.

Projekt budowy tężni solankowej to pomysł radnej Magdaleny Sznajder. Propozycja spodobała się burmistrzowi i Gmina wnioskowała o środki do Zarządu Województwa Małopolskiego.

Tężnia solankowa ma być obiektem ogólnodostępnym o charakterze uzdrowiskowym. To naturalny inhalator, przeznaczony do wytwarzania tzw. „mgły wodnej”, czyli aerozolu o właściwościach zdrowotnych, wchłaniany przez korzystających podczas sesji inhalacyjnych. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu.

Wszechobecny stres, tempo życia, skażenie środowiska mają negatywny wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie, ale przede wszystkim bezpośrednio na nasze zdrowie. Wiemy jak bardzo potrzebne są dzisiaj na mapie Małopolski miejsca, w których mieszkańcy będą mogli odpocząć, zrelaksować się, zdrowo spędzić czas na łonie natury. Tak narodził się pomysł na dofinansowanie budowy Małopolskich Tężni Solankowych

– mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a