Na sygnale

Ekipa programu „Jedź bezpiecznie” w Nowym Sączu. Nagrali wykroczenia

Opublikowano: 6 sierpnia, 2022 o 9:02 am   /   przez   /   komentarze (0)

Ekipa programu TVP3 Kraków przyjechała do Nowego Sącza, by nagrać materiał do nowego odcinka „Jedź bezpiecznie”. Podczas kręcenia ujęć, kamera zarejestrowała kilka wykroczeń dotyczących wyprzedzania na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi – ich sprawcy zostali ukarani wysokimi mandatami, a w jednym przypadku policjanci skierowali wniosek do sądu o ukaranie.

W programie pn. „Jedź bezpiecznie” emitowanym na antenie TVP3 Kraków, prezentowane są ważne tematy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz porady ekspertów, jak zachować się w trudnych sytuacjach na drodze. Kilka dni temu na terenie Nowego Sącza ekipa przygotowywała materiał do nowego odcinka. Tym razem Marek Dworak – Pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wyjaśnił widzom, jak prawidłowo poruszać się po nowym rondzie przy sądeckim szpitalu, a na ulicy Królowej Jadwigi sprawdzono, czy kierowcy stosują się do obowiązujących od ponad roku przepisów przyznających pieszym więcej praw.

Podczas nagrywania ujęć do programu na ulicy Królowej Jadwigi, kamera zarejestrowała cztery wykroczenia związane z wyprzedzaniem na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi. W związku z tym trzech kierujących zostało ukaranych mandatami w wysokości 1500 złotych, a na ich konto trafiło po 10 punktów karnych, natomiast w jednym przypadku policjanci skierowali wniosek do sądu o ukaranie.

Poniższy materiał video prezentuje dwa wykroczenia popełnione przez kierowców, natomiast cały program można obejrzeć na stronie internetowej TVP3 Kraków (Jedź bezpiecznie: odc. 899).


BEZPIECZEŃSTWO W REJONIE PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH

Sądeccy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi od ponad roku przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem (za wyjątkiem tramwaju, chyba, że pieszy już znajduje się na przejściu). W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Należy również zaznaczyć, że przepisy nie zwalniają także pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych – zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, jak i korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w czasie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko oraz przejście dla pieszych.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a