Na sygnale

Nowy „radiowóz” na krakowskich drogach?

Opublikowano: Maj 5, 2015 o 1:24 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Krakowscy policjanci z I Komisariatu Policji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie testowali pojazd o napędzie elektrycznym marki John Deere Gator TE. Chodzi o to, żeby na interwencję dotrzeć szybciej niż pieszo i sprawniej niż radiowozem.

Pojazd wolnobieżny – podobny do meleksa – o napędzie elektrycznym model Gator TE użyczyła do testów jedna z firm, od której wcześniej małopolska Policja zakupiła ciągnik komunalny John Deere, aktualnie używany do utrzymania porządku na terenach podległych Policji.
Model Gator TE osiąga prędkość maksymalną 24 km/h, jest dwuosobowy, posiada ładowność do 408 kg – w bagażniku można przewozić przedmioty przydatne policjantom do służby. Czas pracy pojazdu na pełnym akumulatorze wynosi 8 godzin ciągłej jazdy, a ładowanie akumulatora poprzez podłączenie do zwykłego gniazdka 230V trwa tylko kilka godzin.

Elektryczny radiowóz testowany jest od miesiąca i prawdopodobnie będzie jeszcze krążył po centrum Krakowa przez kilka tygodni. Patrolowano nim bulwary wiślane, teren wokół Rynku Głównego oraz Plant. Pojazd stanowił ułatwienie dla między innymi służb ruchu drogowego.
Policjanci prowadzący ten pojazd wypowiadają się o nim bardzo pozytywnie.
Jak w przypadku rowerów chodzi o odnajdywanie rozwiązań służących bezpośredniemu kontaktowi policjanta z mieszkańcami i turystami – aby patrolujący policjanci mogli przemieszczać się w miejscach trudniej dostępnych dla radiowozu i mogli dyskretnie towarzyszyć osobom w rejonie Rynku, bulwarów wiślanych, parków czy na osiedlowych uliczkach.

Nie jest pewne, czy nowy radiowóz zostanie kupiony na stałe. Problemem jest cena, gdyż pojazd kosztuje niewiele mniej niż nowy radiowóz -ponad 50 tysięcy złotych.

 

źródło: Małopolska Policja/ Facebook

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a