Na sygnale

Nowy Sącz. Zbliżeniowo płacił znalezioną kartą i usłyszał zarzuty

Opublikowano: 20 listopada, 2020 o 8:15 am   /   przez   /   komentarze (0)

Policjanci z sądeckiej komendy przedstawili łącznie 10 zarzutów sądeczaninowi, który znalazł i przywłaszczył cudzą kartę zbliżeniową, a następnie kilkukrotnie płacił nią za zakupy. Konsekwencje w przypadku zgubienia lub kradzieży karty mogą być dotkliwe, dlatego funkcjonariusze radzą, co zrobić w takiej sytuacji.

Mieszkaniec Nowego Sącza złożył w sądeckiej komendzie zawiadomienie, po tym jak z jego konta „zniknęło” blisko 300 złotych. Taka sytuacja miała miejsce po tym jak stracił kartę bankomatową z możliwością płatności zbliżeniowej i nie ma pewności czy ją zgubił czy została skradziona. Policjanci ustalili wówczas, że jego kartą za swoje zakupy zapłacił 47-letni sądeczanin, który wcześniej ją znalazł.

Płatność kartą zbliżeniową jest traktowana w polskim prawie jak kradzież z włamaniem (związana z pokonaniem zabezpieczeń, w tym przypadku o charakterze elektronicznym chroniącym środki płatnicze) za co grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności (art. 279 par. 1 kk). Z uwagi jednak na kwotę i kwalifikację tego przestępstwa jako czyn mniejszej wagi (art. 283 kk), 47-latkowi grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Aby uniknąć podobnych sytuacji sądeccy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę

W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych, jak to miało miejsce w tym przypadku, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Można ją także zablokować przez aplikację mobilną (jeśli bank oferuje taką usługę) lub zadzwonić na infolinię placówki.

Kartę można także zastrzec dzwoniąc na bezpłatną infolinię Związku Banków Polskich: 828 828 828. Usługa jest bezpłatna, czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu. Więcej na stronie: zastrzegam.pl

Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłośmy to na Policję.

Należy również pamiętać o tym, by nigdy w tym samym miejscu, np. portfelu, nie trzymać jednocześnie karty i numeru PIN. Gdy mamy więcej niż jedną kartę, nie trzymajmy ich razem, by nie stracić obydwu, jak i pieniędzy z różnych kont. Ponadto by ustrzec się przez działaniem kieszonkowców z całą pewnością nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki czy tylną kieszeń spodni.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"