Na sygnale, Z ostatniej chwili
Oszustwo metodą „na BLIKa”. Fałszywy mąż wyłudził od mieszkanki Sądecczyzny 800 złotych
Mimo że policjanci często apelują o rozwagę i informują o sposobie działania cyberoszustów wyłudzających pieniądze za pomocą kodów BLIK, nadal dochodzi do tego typu przestępstw. Mieszkanka powiatu nowosądeckiego przekonana, że opłaca przesyłki swojego męża, straciła 800 złotych, dlatego policjanci, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, apelują o czujność i upewnianie się komu przekazujemy kody BLIK.
28 listopada br. mieszkanka powiatu nowosądeckiego została oszukana przez cyberprzestępcę podszywającego się pod jej męża. Tego dnia, kilka minut po godzinie 17:00 kobieta otrzymała przez komunikator internetowy wiadomość, wysłaną z należącego do jej męża konta na portalu społecznościowym, z prośbą o udostępnienie dwóch kodów BLIK na łączną kwotę 800 złotych, potrzebnych do opłacenia dwóch przesyłek. Z uwagi na to, że wcześniej wielokrotnie przekazywała mężczyźnie kody BLIK, nie była zaskoczona tą prośbą. Wysłała zatem wiadomość z kodami i niczego nie podejrzewając, szybko je zatwierdziła.
Zorientowała się, że coś jest nie tak, dopiero kiedy poproszona o wygenerowanie kolejnego kodu, zamierzała potwierdzić transakcję na kwotę 1000 złotych. Wówczas zauważyła, że pieniądze mają zostać wypłacone w bankomacie, dlatego natychmiast anulowała transakcję. Sprawdziła także dwie poprzednie. Okazało się, że oszust, który przejął konto jej męża na portalu społecznościowym i podszywał się pod niego, wypłacił pieniądze w bankomacie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Mieszkanka powiatu nowosądeckiego o przestępstwie powiadomiła policjantów, którzy pracują nad tą sprawą. Należy jednak pamiętać, że transakcji dokonanej za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego funkcjonariusze apelują o czujność i zachowanie ostrożności, szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy częściej niż zwykle dokonujemy zakupów i korzystamy z płatności bezgotówkowych.
W jaki sposób uchronić się przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą „na BLIKa”?
- Należy przede wszystkim szczególnie chronić swój PIN do aplikacji mobilnej banku, a także dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
- Nie należy udostępniać wygenerowanych kodów BLIK. Trzeba dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej.
- W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała wiadomość. Wystarczy zadzwonić, aby upewnić się, czy faktycznie krewny czy znajomy znalazł się w potrzebie.
Serce pęka. Basia miała przed sobą całe życie. Tragiczna śmierć 17-latki
Pracownicy FAKRO na warsztatach z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi – Kampania „Piękna, bo świadoma 2.0”
Uroczyste spotkanie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Starym Sączu z okazji Dnia Edukacji Narodowej
19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pmBusy Nowy Sącz Stary Sącz | Przejazd Linią 24 [Nowy Sącz - Stary Sącz Os. Słoneczne] Mpk Nowy Sącz Z Lachem Sądeckim Za Kółkiem 모든 답변 on Rozkład jazdy
4 kwietnia, 2023 o 6:37 pmIpko Logowanie Starego Typu - DanLogowanie on Dostęp do Twojego konta iPKO został zablokowany! Uważajcie na takie maile!
9 listopada, 2022 o 11:00 pm