Na sygnale

Plaga pożarów kotłowni na Sądecczyźnie

Opublikowano: 12 stycznia, 2021 o 10:23 am   /   przez   /   komentarze (0)

Od początku sezonu grzewczego Sądeccy strażacy wyjeżdżali do 8 pożarów piwnic w których zlokalizowane były kotłownie. Zdarzało się, że pożary kotłowni rozprzestrzeniły się na cały budynek. Sądeccy strażacy apelują o ostrożność.

Do ostatniego pożaru w piwnicy-kotłowni wyjeżdżano 9 stycznia około godziny 16.25 do Wielopola. Zadysponowano tam trzy zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że paliło się w piwnicy budynku mieszkalnego a dym wydobywał się przez drzwi na zewnątrz. Wszystkie osoby zamieszkujące budynek opuściły go przed przybyciem strażaków i nie uskarżały się na dolegliwości. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w energię elektryczną w skrzynce oraz zakręceniu zaworu gazu na przyłączu. Strażacy weszli do piwnicy i ugasili pożar piwnicy jednym prądem wody. Oddymiono pomieszczenia przy użyciu wentylatora. Usunięto nadpalone materiały i dogaszono je na zewnątrz. Usunięto żar z pieca w celu jego wygaszenia. Sprawdzono budynek miernikiem wielogazowym oraz kamerą termowizyjną. Działania strażaków trwały niespełna godzinę.

Ponieważ prognozy pogody zapowiadają nadejście niskich temperatur w najbliższych dniach, dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności i właściwą eksploatacje urządzeń grzewczych.

Najczęstsze przyczyny pożarów w kotłowni to: wady urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe, nagromadzenie materiału palnego wokół pieca CO, nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe czy zaprószenie ognia podczas użytkowania pieca CO.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a