Na sygnale

Pożary traw na Sądecczyźnie

Opublikowano: 18 stycznia, 2015 o 12:54 pm   /   przez   /   komentarze (0)

To już czarna seria podpalania traw na Sądecczyźnie. Tylko ostatniej doby (17/18 stycznia) strażacy interweniowali  5 razy!

Wczoraj o godzinie 18:37  dwa zastępy Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Nowym Sączu oraz OSP Biegonice gasili pożar przy ulicy Węgierskiej. Spłonęło około 1 ha suchej trawy. Działania strażaków trwały niecałą godzinę.

Spaleniu uległy także suche trawy w Barcicach, Białej Wyżnej, Nowym Sączu – Górki Zawadzkie oraz ul. Rokitniańczyków (fot.).

Z wypalaniem i podpalaniem traw straż pożarna ma co roku dużo pracy. Przypominamy, że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych – także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Pożary spowodowane wypalaniem traw często przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Utrudniają oraz powodują zagrożenie na drogach, prowadząc do kolizji i wypadków.

Pożary nieużytków, z uwagi na charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę strażaków oraz ilość potrzebnego sprzętu do ugaszenia ognia. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

Jak się dowiadujemy, policjantom coraz częściej udaje się zatrzymać i ukarać sprawców.

Także wczoraj około godziny 22 PSP Nowy Sącz gasiła pożar sadzy w kominie w domu jednorodzinnym w Barcicach. Na szczęście ogień nie wydobył się poza przewód kominowy.

 

 

 

 

 

źródło: PSP Nowy Sącz

fot. Łukasz Koszut/nowysacz112/ ul. Rokitniaczyków

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a