Na sygnale

Prawie 20 l krwi w Krynickiej Straży Pożarnej

Opublikowano: 27 kwietnia, 2015 o 11:26 am   /   przez   /   komentarze (0)

W niedzielę 26 kwietnia 2015 r. w budynku Państwowej Straży Pożarnej w Krynicy Zdroju odbyła się druga akcja poboru krwi w ramach X edycji programu „Ognisty Ratownik-Gorąca Krew”.

Akcja była odpowiedzią na apel centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, które postulują o oddawanie krwi jak również dla chorującej matki strażaka KM PSP w Nowym Sączu.
Priorytetem akcji jest pozyskanie krwi dla jak największej liczby potrzebujących głównie poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz nieszczęśliwych wypadkach losowych. Pomagamy nie tylko ofiarom nieszczęśliwych wypadków, ale wszystkim potrzebującym mając na uwadze, że kiedyś sami możemy potrzebować takiego daru serca. Rodzaj niebezpieczeństwa, z jakim stykamy się w codziennej misji zawodowego strażaka zobowiązuje do szeroko pojętego humanitaryzmu na rzecz drugiego człowieka i propagowania idei niesienia pomocy nie tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, ale również w szeroko rozumianych akcjach takich jak ta.
Na apel odpowiedziało 52 osoby, z czego dokonano 43 pobrania – co stanowi 19,35 litra pełnej krwi. Dzięki zaangażowaniu wielu oddających osiągnięto bardzo dobry wynik.

Na wyróżnienie zasługuje duże grono strażaków licznie przybyłych wraz z przyjaciółmi. m.in. strażacy z OSP Łabowa – 10 dawców, OSP Przydonica – 11 dawców, OSP Czaczów, OSP Mogilno, OSP Ptaszkowa. Byli też dawcy, którzy oddali krew po raz pierwszy oraz dawcy którzy nie mogli oddać krwi (przeziębienie, katar, zbyt wysokie ciśnienie).
Z możliwości podzielenia się cennym darem serca skorzystało kilka pań wypoczywających w Krynicy z Warszawy, Gdańska i Krakowa.

Zorganizowano specjalne miejsce dla dzieci do rysowania i kolorowania strażackich obrazków, aby rodzic mógł bez przeszkód oddać krew nie martwiąc się o swoje pociechy.

Każdy z krwiodawców został tradycyjnie obdarowany czekoladami. Ponadto jako Klub HDK „Ognista kropla” przygotowaliśmy poczęstunek w postaci tradycyjnego czerwonego barszczu z pasztecikiem a także każdy oddający otrzymał białą koszulkę t-shirt z rysunkiem znanego rysownika Andrzeja Mleczki. Oddający podkreślali, że to wielka satysfakcja ze spełnienia dobrego uczynku i okazania pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Zainteresowanie akcją jak i sama akcja wykazuje, że jest ogromna potrzeba i chęć oddawania krwi na tym terenie gminy. Środowiska strażackie kolejny raz potwierdzają, że zawsze można na nich liczyć. Potrzebujących tego bezcennego leku nie brakuje.

Już dziś zapraszamy na kolejną akcję poboru krwi 5 lipca br. do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krynicy Zdroju natomiast najbliższa odbędzie się 21 czerwca w Muzeum Państwa Muszyńskiego w Muszynie ul. Krzywa 1.

Koordynator akcji „ognisty ratownik gorąca krew”
mł.kpt. Dariusz Cieśla

PSP Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"