Na sygnale

Sądeczanka padła ofiarą oszustwa „na funkcjonariusza CBŚ”

Opublikowano: Marzec 14, 2015 o 12:28 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W całej Polsce wciąż dochodzi do kolejnych prób wyłudzania pieniędzy metodami wciąż modyfikowanymi przez sprawców. Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania.  Ostatnio wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. oszustwo „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze

14 marca , około godziny 12.00 na telefon stacjonarny 45 letniej mieszkanki Nowego Sącza zadzwonił mężczyzna który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji .Rozmówca przekazał jej informację ,że prowadzą akcję pod nadzorem prokuratury która ma na celu zatrzymanie sprawców przestępstw którzy m.in. planują ją okraść. Poinformował ją że w celu uchronienia jej przed kradzieżą muszą zabezpieczyć pieniądze które posiada.

Przekazał jej również, że nawiążę z nią kontakt osobisty funkcjonariusz CBŚ któremu ma przekazać pieniądze. Kobieta zgodziła się na zaproponowane jej warunki a następnie udała się w umówione miejsce gdzie przekazała pieniądze w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Następnie kobieta miała oczekiwać na kontakt z funkcjonariuszami który nigdy już nie nastąpił.

Pieniądze odebrał od niej mężczyzna w wieku około 30 lat o szczupłej budowie ciała mający około  180 cm wzrostu. Poszkodowana kobieta zapamiętała, że mężczyzna miał identyfikator przewieszony przez szyję na którym było imię i nazwisko oraz napis CBŚ. Jak się później okazało identyfikator ten w żaden sposób nie odpowiadał wzorowi prawdziwej legitymacji .

W związku z zaistniała sytuacją sądeccy policjanci apelują :

  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
  • Jeśli już – to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.
  • We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112,

 

źródło: KWP Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a