Na sygnale

Stary Sącz -okradali altany działkowe

Opublikowano: 16 stycznia, 2015 o 9:18 am   /   przez   /   komentarze (0)

W okresie zimowym nasze altany działkowe pozostają bez opieki. Ich właściciele często pozostawiają wewnątrz drogi sprzęt ogrodniczy. Taką właśnie sytuację wykorzystało dwóch złodziei, którzy zostali zatrzymani przez sądeckich policjantów. Obaj usłyszeli też zarzuty kilku włamań oraz naruszenia miru domowego.

Dwóch mężczyzn w wieku 57 i 26 lat okradało przez ostatni miesiąc altany działkowe w dzielnicy Zabełcze i Wólki. To nie odosobniony przypadek!

W okresie od 3 do 5 stycznia 26-latek włamał się również do altany na terenie ogródków działkowych w Starym Sączu. Ten proceder skutecznie przerwali starosądeccy policjanci oraz właściciele jednej z działek, którzy ujęli 26-latka w jednej z okradzionych altan. 8 stycznia policjanci ze Starego Sącza odzyskali wszystkie skradzione w tej altanie rzeczy, które znajdowały się już w lombardach na terenie Nowego Sącza.

Mężczyźni wynosili z altan co tylko się dało, najczęściej był to różnego rodzaju sprzęt ogrodniczy oraz elektronarzędzia, a nawet dziecięcy wózek. Do kilku altan, mimo podjętych prób, nie udało im się włamać, ponieważ ich właściciele odpowiednio zabezpieczyli swoją własność.

Na swoim koncie 26-latek ma jeszcze włamanie do jednego z sądeckich salonów fryzjerskich, skąd wyniósł pieniądze, dokumenty i karty bankomatowe. Prócz zarzutów włamania mężczyźni usłyszeli również zarzut naruszenia miru domowego, ponieważ nie zamierzali opuścić jednej z altan, mimo żądania właściciela. Za popełnienie wszystkich wymienionych czynów mężczyznom grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na to, że młodszy z mężczyzn traktowany jest jako recydywista (wymienionych przestępstw dopuścił się po niedawnym wyjściu z aresztu, gdzie odbywał karę za podobne przestępstwa) trafi do aresztu, bez możliwości warunkowego zawieszania kary.

Policja APELUJE! By uchronić się przez tego typu zdarzeniami, właściciele altan powinni je odpowiednio zabezpieczyć:

– Przede wszystkim na czas trwania zimy, gdy rzadziej będą zaglądać na działkę,  powinni dokładnie zabezpieczyć altanę przed włamaniem, a już na pewno nie pozostawiać w jej wnętrzu żadnych wartościowych przedmiotów typu drogi sprzęt ogrodniczy czy sprzęt RTV i AGD.

– Jeżeli już takie przedmioty muszą zostać na działce, wskazane jest by zanotować sobie typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne, a te które nie posiadają numerów należy oznaczyć inicjałami czy innymi znakami. Wówczas w przypadku kradzieży łatwiej będzie można je rozpoznać i ustalić czyją są własnością.

– Jeżeli już do włamania doszło, należy jak najszybciej powiadomić Policję, a w altanie nic nie dotykać, by nie zatrzeć pozostawionych przez złodziei śladów.

 

źródło: KMP Nowy Sącz

fot/uszkodzona altana -KMP Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"