Na sygnale, Z ostatniej chwili

Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej

Opublikowano: Luty 11, 2019 o 8:16 am   /   przez   /   komentarze (0)

W związku z odbywającym się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Spotkaniem ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie na granicy wewnętrznej zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Od 10 do 16 lutego 2019 r. granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Przywrócenie kontroli nie oznacza powrotu przejść granicznych i szlabanów. Kontrola realizowana będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, czyli mobilnych terminali i tzw. schengenbusów. Pojazdy te mają wyposażenie umożliwiające funkcjonariuszom SG przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym.Granicę będzie można przekraczać wyłącznie w wyznaczonych miejscach na granicy z Czechami, ze Słowacją, z Niemcami, z Litwą. Pełną listę tych miejsc określa Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej (…).

Zakres kontroli będzie dostosowany odpowiednio do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę, powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują. W czasie trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej obywatele UE, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz jest dostępna na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Straż Graniczna posiada doświadczenie w zakresie tymczasowo przywróconej kontroli granicznej, ponieważ kontrola była przywracana na polskiej granicy już czterokrotnie – podczas EURO 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku, na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku oraz podczas szczytu klimatycznego w 2018 r. Zdobyte doświadczenia pokazują, że działania realizowane w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej, nie powodują istotnych utrudnień na drogach przecinających granicę państwową.

Przekroczenie granicy w miejscu do tego niewyznaczonym jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości 500 zł. Decyzję o karze będzie podejmował funkcjonariusz podczas kontroli, biorąc
pod uwagę okoliczności zdarzenia.

Podczas wycieczki szlakami granicznymi należy być ostrożnym, ponieważ szlak nie jest uznawany
za przekraczający granicę, nawet jeśli chwilowo biegnie po stronie sąsiedniej. Zakazane jest już jednak schodzenie do słowackich czy czeskich dolin.

KARPACKI ODDZIAŁ STRAŻY GRANICZNEJ, OBEJMUJĄCY TERYTORIALNYM ZASIĘGIEM DZIAŁANIA WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE ORAZ ŚWIĘTOKRZYSKIE INFORMUJE:

Na odcinku granicy państwowej z Republiką Słowacką przekraczanie granicy państwowej dozwolone będzie w 62 przejściach granicznych drogowych i kolejowych. Przy czym w terytorialnym zasięgu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu pozostaje 36 przejść granicznych, w których dozwolone będzie przekraczanie granicy państwowej.

Są to przejścia graniczne w miejscowościach:

 1. Konieczna
 2. Wysowa – Zdrój – Regetovka
 3. Blechnarka
 4. Wysowa – Zdrój – Cigel’ka
 5. Muszynka
 6. Muszyna – Plaveč
 7. Leluchów
 8. Muszyna – Legnava
 9. Żegiestów – Sulin (w rejonie znaku granicznego II/33/4)
 10. Wierchomla
 11. Piwniczna – Zdrój – Mnišek nad Popradom
 12. Piwniczna
 13. Piwowarówka
 14. Eliaszówka
 15. Jaworki – Litmanowá
 16.  Jaworki – Stránany
 17. Szlachtowa
 18. Szczawnica – Lesnica ( w rejonie znaku granicznego II/91)
 19. Szczawnica – Lesnica (w rejonie znaku granicznego II/94)
 20. Sromowce Niżne
 21. Sromowce Wyżne
 22. Niedzica
 23. Kacwin
 24. Kacwin (w rejonie znaku granicznego II/140)
 25. Łapszanka
 26. Jurgów
 27. Łysa Polana
 28. Rysy
 29. Góra Magura
 30. Chochołów
 31. Chochołów (w rejonie znaku granicznego III/1)
 32. Chyżne
 33. Winiarczykówka
 34. Przywarówka
 35. Babia Góra
 36. Zawoja – Czatoża.

Kontrole będą prowadzone  na lotniczym przejściu granicznym w Krakowie-Balicach – na wytypowanych wewnętrznych połączeniach lotniczych. Mogą zostać również przywrócone na lotniczym przejściu granicznym Kielce – Masłów (w odniesieniu do województwa świętokrzyskiego).

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej dołożą wszelkich starań w celu zapewnienia płynności odpraw granicznych oraz bezpieczeństwa.

Apelujemy do wszystkich podróżnych, udających się w podróż drogą lotniczą, aby odpowiednio wcześniej stawiali się do odprawy granicznej na lotnisku oraz pilnowali swoich bagaży.

KaOSG

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a