Na sygnale

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Opublikowano: Czerwiec 13, 2018 o 10:17 am   /   przez   /   komentarze (0)

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby dowiedzieć jak można się przed tym ochronić zachęcamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
  2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administarcji.

Akcja, którą od 7 lat realizuje Związek Banków Polskich z innymi instytucjami, w tym z Komendą Główną Policji jest niezwykle skuteczna dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i obywateli. Dzięki wspólnym działaniom, liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości regularnie wzrasta. Na koniec września 2015 roku w centralnej Bazie Danych Systemu „Dokumenty Zastrzeżone”  zastrzeżonych było 1 523 520 dokumentów tożsamości. Według danych „Raportu o dokumentach infoDok”, od 2008 roku, kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie – udaremniono , aż 59,4 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,3 miliardów złotych.

W 2014 roku został uruchomiony nowy projekt pn. „System Zastrzegania Kart”. Jest to narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, przez 7 dni w tygodniu.

Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: (+48) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę.

Więcej informacji:

http://dokumentyzastrzezone.pl/

Źródło: KWP Kraków

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a