Na sygnale

Zatrzymano parę sprzedającą leki wczesnoporonne

Opublikowano: 29 grudnia, 2014 o 6:43 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Dwoje 23-letnich mieszkańców Krakowa sprzedawało przez Internet leki wywołujące poronienie. Zrealizowali setki zamówień od osób z całej Polski.

Tuż przed Świętami  w Krakowie, policjanci zatrzymali parę, gdy ta miała finalizować kolejną nielegalną transakcję. Podczas przeszukania sprawców jak i należacego do nich samochodu policjanci odnaleźli leki wczesnoporonne.

Od pewnego czasu na jednym z portali internetowych zaczęły pojawiać się ogłoszenia sugerujące możliwość sprzedaży środków wywołujących poronienie.

Do sprzedaży oferowane były leki dostępne na receptę, przeznaczone jednak do leczenia różnych chorób osób starszych.  Już kilka pastylek tych lekarstw  u kobiet  w I trymetrze ciąży powodowało poronienie. Sprawcy sprzedawali właśnie po kilka pastylek, ale w kilkudziesięciokrotnej  przebitce cenowej do cen aptecznych. 2-3 tabletki kosztowały od 300 do 500 złotych. Oprócz leków adresatka dostawała również swoistą „instrukcję obsługi usunięcia ciąży”. Policjanci  zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadzący postępowanie szacują, że mogło dojść do kilkuset sprzedaży.

Podczas przeszukania mieszkań zarówno mężczyzny jak i  kobiety znaleziono kilkanaście telefonów komórkowych, kilkadziesiąt kart prepaid-owych, laptopy oraz kilkaset potwierdzeń nadania przesyłek do adresatów w całej Polsce.  Policjanci znaleźli również kilkadziesiąt tabletek różnych leków poronnych.

Para usłyszała zarzuty wprowadzania do obrotu produktów leczniczych wykorzystywanych jako leki wczesnoporonne nie posiadając na to pozwolenia (art. 124 Ustawy Prawo Farmaceutyczne ).

Śledczy w toczącym się postępowaniu  będą ustalać, do kogo trafiły leki oraz w jaki sposób sprawcy nabywali je w aptekach.

źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"