Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

100 lat sióstr loretanek – jubileusz w Krynicy

Opublikowano: 19 kwietnia, 2021 o 8:18 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Niedzielę Biblijną siostry loretanki świętowały 100. rocznicę założenia zgromadzenia. W diecezji tarnowskiej są obecne od ponad 70 lat.

Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Antoniego w Krynicy-Zdroju. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz.

W homilii zachęcał siostry do jeszcze gorliwszego wypełniania ślubów zakonnych i unikania zakonnej rutyny w codziennej służbie. – Ta pokusa, że wiara nam powszednieje, dotyka wszystkich – duchownych i świeckich. Jesteśmy jednak wezwani, by codzienną pracą nad sobą i życiem Bożą łaską zachować duchową młodość, a swoje obowiązki spełniać z radością i entuzjazmem – mówił bp Leszkiewicz.

Na terenie diecezji tarnowskiej siostry loretanki są od 1948 roku. – Pierwsza placówka powstała w Żegiestowie. Druga – prawie 70 lat temu (w 2023 r. minie ta rocznica) – w Krynicy-Zdroju, na terenie parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecnie należymy do parafii św. Antoniego – mówi s. Kinga, przełożona krynickiej wspólnoty.

Dom w Krynicy służył najpierw dla wypoczynku sióstr, które – zgodnie z charyzmatem zgromadzenia – zajmują się apostolstwem poprzez działalność wydawniczą. – Gośćmi naszego domu byli także wybitni przedstawiciele Kościoła w Polsce z kard. Stefanem Wyszyńskim na czele – podkreśla siostra przełożona, dodając, że pierwsze zakonnice, które zamieszkały w Krynicy, to s. Kazimera i s. Laurencja.

diecezjatarnowska.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n

Winieta-2012a