Ogłoszenia parafialne

2014 rok w Kościele tarnowskim

Opublikowano: 2 stycznia, 2015 o 8:33 am   /   przez   /   komentarze (0)

2014 rok przyniósł dużo ważnych wydarzeń w Kościele tarnowskim. Wiele z nich miało znaczenie dla Kościoła w Polsce i na świecie.

Tak przedstawia się podsumowanie roku:

 • Na kanonizację Jana Pawła II i papieża Jana XXIII pojechało do Rzymu wiele osób z całego regionu, a w diecezji odbyło się sporo cennych inicjatyw. Była nowenna oraz wystawy, koncerty, w Tarnowie wyeksponowano papieskie okno.
 • W połowie czerwca tłumy wiernych zgromadziły się na błoniach przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu – w miejscu, gdzie 15 lat temu był Jan Paweł II i kanonizował bł. Kingę. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Było to diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II.
 • Stulecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny było uroczyście obchodzone w Wał – Rudzie i Zabawie oraz w innych polskich miastach. Przed sarkofagiem dziewicy modlili się pielgrzymi z całego kraju – młodzież, rolnicy, rodziny ofiar wypadków drogowych. 18 listopada, mimo deszczu i zimna, Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa błogosławionej zgromadziła kilka tysięcy osób.
 • 25 stycznia to data święceń biskupich dwóch cenionych proboszczów – ks. Jana Piotrowskiego i ks. Stanisława Salaterskiego. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i ze świata. Już pod koniec roku diecezja żegnała biskupa Piotrowskiego, który w październiku został mianowany biskupem diecezjalnym w Kielcach. Papieską nominację ogłoszono uroczyście w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
 • Wierni i duchowni na całym świecie modlili się o szczęśliwe uwolnienie z rak rebeliantów tarnowskiego misjonarza ks. Mateusza Dziedzica. W Tarnowie odbył się misyjny marsz w tej intencji. Po sześciu tygodniach niewoli w Republice Środkowoafrykańskiej kapłan odzyskał wolność 26 listopada. Kilka dni później przyleciał do Polski.
 • 2014 rok to czas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Biskup Tarnowski powołał Diecezjalny Zespół ds. Światowych Dni Młodzieży, odbyło się też Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, były liczne szkolenia animatorów i liderów młodzieżowych.
 • Powołanie nowego Wydziału Kurii Diecezjalnej do spraw Nowej Ewangelizacji. Takiego Wydziału dotychczas w Tarnowie nie było, a kieruje nim ks. Artur Ważny. Biskup tarnowski Andrzej Jeż powołał Diecezjalną Komisję Kanonizacyjną. Będzie ona gromadzić świadectwa życia ludzi – świadków Chrystusa.
 • W grudniu przypadła 25. rocznica reaktywacji diecezjalnej Caritas. Organizacja pomagała tysiącom ludzi, którzy potrzebowali wsparcia, a w tym roku pospieszyła z pomocą m.in. poszkodowanym przez intensywne opady deszczu i trąbę powietrzną. Caritas włączyła się też w pomoc dla Ukrainy.
 • Był to także rok, któremu patronował bł. Edmund Bojanowski – założyciel czterech gałęzi zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Niedawno rozpoczął się natomiast Rok Życia Konsekrowanego.
 • W tym roku, biskup tarnowski Andrzej Jeż odwiedził wiernych i tarnowskich kapłanów pracujących w Republice Konga i na Białorusi.
 • Na Jasną Górę znów pieszo pielgrzymowała duża liczba wiernych diecezji tarnowskiej, a było ich prawie 9 tysięcy.
 • Przez cały rok w parafiach diecezji tarnowskiej trwała peregrynacja obrazu „Jezu Ufam Tobie”. Ponadto w sierpniu erygowano Kapitułę Kolegiacką w Wojniczu, także w tym samym miesiącu kościół w Bruśniku został ogłoszony nowym sanktuarium diecezjalnym. Również Parafia Tymowa świętowała potrójny jubileusz: 800-lecia powstania wsi Tymowa, 750-lecia powstania parafii i 250-lecia wzniesienia kościoła pw. św. Mikołaja Bpa.
 • To był też ważny rok dla ks. prof. Michała Hellera. Światowej sławy kosmolog i filozof otrzymał Order Orła Białego. Uroczystość odbyła się 3 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Ks. prof. Michał Heller otrzymał Order Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej nauki, za osiągnięcia w przełamywaniu barier między nauką i religią oraz za twórcze poszukiwanie odpowiedzi na pytania o sens, prawdę i piękno”.
 • W kończącym się roku, ks. prof. Janusz Królikowski został wybrany dziekanem Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Natomiast ks. prof. Tomasz Rozkrut, kapłan diecezji tarnowskiej, został pierwszym dziekanem nowo utworzonego Wydziału Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Wydział erygowała Watykańska Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego dekretem z dnia 19 marca 2014 r. To drugi taki Wydział w Polsce.
 • Zmiany personalne były też w seminarium, nowym rektorem został w lipcu ks. dr hab. Andrzej Michalik. Ponadto Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wybrał nowe władze uczelni. Ks. prof. Józef Stala został prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej.
 • Tarnowska Kuria ma także nowego kanclerza. W styczniu został nim ks. dr hab. Robert Kantor, sędzia Sądu Diecezjalnego i wykładowca UPJPII w Krakowie i Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie.
 • Przewodniczącym Prezydium Krajowej Rady KSM został Krzysztof Kumięga z diecezji tarnowskiej.
 • W tym roku powstały aż dwa filmy o dwóch wyjątkowych osobach. „Bohater z wiary” to film o bł. ks. Romanie Sitko – rektorze tarnowskiego seminarium. Drugi film zatytułowany jest „Karolina” i poświęcony został dziewicy i męczennicy.

 

źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"