Ogłoszenia parafialne

Aby młodzi formowali młodych

Opublikowano: Marzec 12, 2019 o 7:43 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wzorem ubiegłego roku Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zaprosił Animatorów Parafialnych i Dekanalnych Młodzieży na wielkopostny dzień formacyjny pod hasłem: „Pełne zanurzenie 2.0”. Spotkanie odbyło się 9 marca Hali Gumniskiej w Tarnowie i zgromadziło prawie 900 uczestników.

Na początku młodzi wysłuchali interesującej konferencji ks. Marcina Barana o warunkach dobrej spowiedzi. [Aby wysłuchać całość, kliknij TUTAJ].

Następnie studenci drugiego roku studiów Iwona Zelek, Adam Sołtys i Maria Pyzik podzielili się swoimi doświadczeniami w przeżywaniu tego sakramentu. Po ich świadectwach uczestnicy spotkania mieli okazję, aby z tego sakramentu skorzystać.

Z kolei czas popołudniowy wypełniła Eucharystia i… wspólne synodowanie.  – Chcemy przez to sprawić, aby młodzież potem spotykała się w swoich dekanatach i rozmawiała. Przedstawiamy im ankietę. Chcemy mieć obraz ich rozwoju wiary, pobożności, formacji, zapytać, z czym mają największe problemy – mówi Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, ks. Marcin Baran.

A skąd wziął się pomysł na taką wielkopostną inicjatywę?

Ks. Marcin mówi, że pomysł zrodził się z troski, aby młodzi formowali młodych. – Ale aby tak było, trzeba młodych uformować. Stąd też dzisiejszy dzień, na których zaprosiliśmy liderów wszystkich grup. Nazwa „Pełne zanurzenie” nawiązuje do tego, aby oni doświadczyli Chrystusa, aby później nie bali się Nim podzielić, gdyż jako animatorzy są odpowiedzialni nie tylko za swoje zabawienie, ale także tych, do których są posłani” – przypomina ks.Dyrektor.

I rzeczywiście. W swoich parafiach młodzi nie raz mieli okazję doświadczyć, że ich głównym zadaniem jako animatorów parafialnych jest pomoc księdzu odpowiedzialnemu za młodzież w parafii, np. przez prowadzenie spotkań w młodzieżowych grupach, koordynowanie wspólnych wydarzeń grup działających w parafii takich jak: KSM, Ruch Światło – Życie, LSO, DSM, Grupy Apostolskiej bądź innych. Ale wiadomo, że to nie wszystko i „Pełne zanurzenie” jest dobrą okazją, aby o odpowiedzialności za swoich rówieśników przypominać.

Tego zadania są w pełni świadome Kasia i Martyna, które  przyjechały z Dębicy. Kasia jest studentką I roku pielęgniarstwa, a Martyna uczęszcza do drugiej klasy liceum. Obie są animatorkami w swojej parafii w Grupie Apostolskiej. Przyjechały, bo są przekonane, że takie spotkania bardzo wzmacniają wiarę.

– Wspólnota bardzo buduje nas wszystkich. Potem będzie łatwiej iść do naszych parafii i dekanatów i przekazywać im to, czegośmy tu doświadczyły. Chcemy zarażać innych Bożą miłością, chcemy, aby także inni pokochali sakrament spowiedzi – mówi Martyna.

 

diecezjatarnowska.pl

 

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a