Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

Biegonice na medal

Opublikowano: Sierpień 12, 2019 o 8:14 am   /   przez   /   komentarze (0)

– Problemem Europy jest cięcie ciągłości. Odcięcie od korzeni. I widzimy jakie są skutki. Nie chcemy tego popełnić – pewnego samobójstwa. Dlatego jest ten jubileusz. Dlatego z wielką radością, dumą świętujemy jubileusze, bo z tej rzeczywistości poprzednich pokoleń wyrastamy – mówił podczas swojej homilii Biskup Andrzej Jeż w Biegonicach.

Ta nowosądecka wspólnota 10. sierpnia radowała się razem ze swoim pasterzem z niezwykłego, bo 750-letniego istnienia parafii.

Naukowym uzasadnieniem dla słów Biskupa, niewątpliwie stała się dwutomowa monografia pt. „Dzieje parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu – Biegonicach”, złożona podczas Mszy św. na ręce hierarchy. Ofiarował ją sam autor, pan Marek Smoła, nauczyciel historii w IV LO w Tarnowie.

5 lat temu parafianin ks. proboszcza Lisowskiego, który był w Tarnowie – Mościcach wikariuszem, zwrócił się do mnie z prośbą o napisanie monografii swojej, czyli biegonickiej parafii. Pomysł był znakomity, bo parafia bogata historią ma też bardzo bogate archiwalia. I dzięki kwerendzie prowadzonej tutaj w parafii, w Starym Sączu i w Tarnowie, a przede wszystkim w kurii krakowskiej, udało się zebrać całe mnóstwo materiałów, dzięki którym powstała dość obszerna monografia najstarszej parafii w Nowym Sączu – mówi Autor.

Uroczysty jubileusz uwieńczyło niecodzienne wydarzenie. Decyzją Marszałka Województwa i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego pana Rafała Bochenka, którego reprezentowała radna wojewódzka pani Marta Mordarska, przekazano dla całej parafii na ręce ks.Proboszcza Medal Polonia Minor, na pamiątkę tego jubileuszu.

– Kilkaset lat gorących modlitw naszych przodków i waszych, drodzy parafianie zaowocowało tym pięknym jubileuszem – mówili samorządowcy.

Medal Polonia Minor jest jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez Marszałka Województwa Małopolskiego osobom prywatnym, stowarzyszeniom oraz innym podmiotom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski.

Autorem odlewu wykonanego z brązu jest krakowski artysta rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma – jeden z najwybitniejszych współcześnie żyjących polskich rzeźbiarzy.

Awers przedstawia księcia Bolesława Wstydliwego i jego małżonkę św. Kingę oraz św. Stanisława Szczepanowskiego. Rewers – herb Małopolski wpisany w kontur granic naszego województwa.

diecezjatarnowska.pl/fot. ks Kostrzewa

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a