Ogłoszenia parafialne

Bp Andrzej Jeż odwiedził chorych w Grybowie

Opublikowano: Luty 13, 2020 o 7:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

„Cierpienie z powodu choroby nie jest jedyne, dla chorych jeszcze gorsze bywa osamotnienie w bólu, zepchnięcie ich przez społeczeństwo na margines” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego. Odbyły się one w  Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Grybowie. To placówka Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Podopieczni i ich opiekunowie zgromadzili się w kaplicy, gdzie wspólnie się modlili w intencji chorych. W placówce przebywa ponad 80 osób zmagających się z bólem i niepełnosprawnością.

„W imieniu wszystkich chorych pragnę podziękować za modlitwę, za Eucharystie sprawowane w tej kaplicy. Tutaj modlimy się każdego dnia i od Jezusa czerpiemy siły duchowe i fizyczne potrzebne do znoszenia krzyża i cierpienia ”- powiedziała pani Stanisława , jedna z podopiecznych.

Bp Andrzej  Jeż podkreślił w homilii, że to właśnie miłość i nadzieja stanowią pierwsze, podstawowe i niezastąpione lekarstwo dla chorego. „To poczucie sensu życia i świadomość bycia kochanym i potrzebnym dla innych jest największą siłą napędową każdego procesu pełnego uzdrawiania człowieka” – dodał.

Kaznodzieja mówił też, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, bo nikt z nas nie jest samowystarczalny. „Nikt z nas nie wie też kiedy i w jakich okolicznościach będzie potrzebował szczególnej pomocy innych. Zdrowie, sprawność fizyczną można niekiedy stracić w jednej chwili, a wszystkim nam wraz z upływem lat będzie ubywać sił. I wtedy człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę, jak dobrze jest, gdy ma się przy sobie kogoś, kto jest gotowy pomóc, usłużyć, wesprzeć, porozmawiać”.

Bp Jeż podziękował wszystkim, którzy opiekują się chorymi i starszymi.

„Profesjonalizm personelu medycznego, ożywiany chrześcijańską miłością, jest najlepszą formą służby wobec podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia. Nawet wówczas, kiedy nie jesteśmy w stanie wyleczyć pacjenta, to jednak zawsze można go otoczyć serdeczną troską, która przynosi ulgę, wytchnienie i pocieszenie” – dodał biskup.

Zwracając się do chorych, bp Jeż powiedział, że w zjednoczeniu z Jezusem łatwiej jest dźwigać krzyż choroby.

„Ofiarujcie Bogu swój ból i cierpienie, a On niech przyjmie waszą ofiarę i obdarzy Was wewnętrznym pokojem i siłą ducha. Proszę Was również, byście zechcieli ofiarować wasze cierpienia i modlitwę za Kościół tarnowski, za wspólnotę naszej diecezji oraz w intencji trwającego V Synodu o jak najobfitsze jego owoce” – dodał.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. biskupa Karola Pękali w Grybowie przeznaczony jest dla kobiet oraz mężczyzn przewlekle chorych ze schorzeniami układu oddechowego, krążeniowego, ruchu, nerwowego. Placówka służy osobom, które ze względu na stan zdrowia wymagają całodobowej opieki, pielęgnacji i rehabilitacji. Udzielane świadczenia zdrowotne mają na celu przywracanie oraz poprawę zdrowia pacjentów.

diecezjatarnowska.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a