Ogłoszenia parafialne
Czterdzieści godzin, które przemienia

Zbliżamy się do okresu poprzedzającego Środę Popielcową, w związku z tym w Kościele przygotowuje się Nabożeństwa Czterdziestogodzinne. Czym ono jest? Jaką ma historię oraz symbolikę? Jak dobrze przeżyć ten wyjątkowy czas? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.
Czterdzieści godzin, które przemienia
Kiedy słyszymy „czterdziestogodzinne nabożeństwo”, wielu z nas może poczuć pewne zakłopotanie. Skąd ta nazwa? Dlaczego akurat czterdzieści godzin? I co właściwie robić w tym czasie? Dla niektórych może to brzmieć jak coś odległego, starodawnego. Czy potrzebujemy dzisiaj takiej praktyki?
Na czym polega nabożeństwo czterdziestogodzinne?
Nabożeństwo czterdziestogodzinne to czas modlitwy i adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Choć sama nazwa sugeruje czterdzieści godzin, nie chodzi w niej o dokładne wyliczenie tego czasu co do minuty. Najważniejsze jest wydłużone trwanie przy Jezusie w modlitwie i ciszy. Zaleca się, by w kościołach i kaplicach, w których przechowuje się Najświętszy Sakrament, co roku organizować dłuższą adorację, choćby z przerwami, aby wspólnota parafialna mogła gorliwiej rozważać i adorować misterium Boga działającego wśród nas w Eucharystii.
W praktyce naszej diecezji nabożeństwo to przybiera jedną z trzech form:
• przez trzy kolejne niedziele po południu,
• w czwartek poprzedzający Środę Popielcową,
• w ostatnią niedzielę, poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową.
Adorację warto rozpocząć i zakończyć uroczystą Mszą Świętą. Wskazane jest również na jej zakończenie wspólna modlitwa Nieszporami eucharystycznymi i błogosławieństwo.
Skąd się wzięło to nabożeństwo?
Korzenie nabożeństwa czterdziestogodzinnego sięgają średniowiecza. Jego tradycja nawiązuje do bogatej biblijnie symboliki liczby 40: tyle dni Jezus pościł na pustyni, tyle dni trwał potop, i tyle lat Izraelici wędrowali po pustyni.
W XVI wieku papież Paweł III zatwierdził to nabożeństwo jako modlitwę przebłagalną za grzechy i ochronę chrześcijaństwa przed zagrożeniami. Do tej modlitwy zachęcali tacy święci jak św. Filip Nereusz czy św. Ignacy Loyola. W Polsce nabożeństwo to tradycyjnie przygotowanie do Wielkiego Postu, ale coraz częściej odprawia się je także w innych momentach roku liturgicznego – przed wydarzeniami ważnymi dla danej wspólnoty parafialnej.
Jak i o co się modlić?
Nabożeństwo czterdziestogodzinne to czas ciszy i refleksji. Najważniejsze jest po prostu trwać przed Jezusem. Każdy może uklęknąć, a kiedy trzeba, usiąść przed Najświętszym Sakramentem. Nie chodzi o to, by od razu prowadzić głębokie rozważania, choć warto sięgnąć po krótkie fragmenty Pisma Świętego (np. J 6) lub zaśpiewać pieśń eucharystyczną. Najważniejsze, by ten czas był pełen pokoju i skupienia.
Na początku adoracji dobrze jest krótko przedstawić swoje intencje, a potem powierzyć Bogu sprawy Kościoła, świata i bliźnich. Warto modlić się:
• przepraszając za zniewagi wobec Najświętszego Sakramentu i za grzechy przeciwko życiu – aborcję, eutanazję, przemoc,
• o pokój na świecie, szczególnie tam, gdzie toczą się wojny,
• za prześladowanych chrześcijan,
• o trzeźwość narodu i duchowe odrodzenie społeczeństwa,
• za Ojca Świętego, Kościół i Ojczyznę,
• o nawrócenie grzeszników i umocnienie rodzin.
Dlaczego warto uczestniczyć?
Nabożeństwo czterdziestogodzinne to wyjątkowy czas, który pozwala zatrzymać się w codziennym zabieganiu. To chwila, by w obecności Jezusa przemyśleć swoje życie, oddać Mu to, co trudne, i podziękować za otrzymane łaski.
Warto przypomnieć, że Kościół udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy nawiedzili Najświętszy Sakrament przynajmniej przez pół godziny w celu adoracji. Kto jest w stanie łaski uświęcającej, przyjął Komunię Świętą, pomodli się w intencjach Ojca Świętego oraz wykluczy przywiązania do jakiegokolwiek grzechu – otwiera się na szczególną łaskę Bożego miłosierdzia dla siebie lub kogoś zmarłego.
Jezus czeka. Wystarczy tylko przyjść.
źródło: Diecezja Tarnowska
Najlepsze siatkarki w powiecie uczą się w starosądeckim liceum
Sądeccy policjanci po służbie ratowali kierowcę, który źle się poczuł podczas jazdy
Czy warto pojechać do Japonii na wycieczkę? Przewodnik dla podróżników
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm