Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

Niedziela Palmowa w Parafii św. Elżbiety w Starym Sączu. ZDJĘCIA

Opublikowano: Kwiecień 14, 2019 o 11:43 am   /   przez   /   komentarze (0)

Dziś chrześcijanie obchodzą Niedzielę Męki Pańskiej, inaczej zwaną też „Kwietną”, „Wierzbną” lub popularnie „Palmową”. To święto obchodzone od IV wieku rozpoczyna Wielki Tydzień i upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Nazwa dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.

Procesją i poświęceniem palm rozpoczęły się dzisiaj uroczystości Niedzieli Palmowej w parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu. Proboszcz Parafii ks. Marek Tabor podziękował mieszkańcom Starego Sącza za obecność. Zaprosił również wszystkich obecnych do wspólnego przejścia do kościoła, gdzie odbyła się uroczysta suma.

Niedziela Palmowa rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były w całej katolickiej Europie. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a