Ludzie z pasją, Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

„Oddawanie krwi mają we krwi”. Andrzej Lis i Robert Jastrzębski odwiedzili tarnowskie seminarium

Opublikowano: 19 marca, 2021 o 8:40 am   /   przez   /   komentarze (0)

Tarnowskie seminarium odwiedzili honorowi dawcy krwi, Andrzej Lis i Robert Jastrzębski, którzy działają w Starosądeckim Klubie Honorowych Dawców Krwi przy oddziale rejonowym PCK w Starym Sączu. Andrzej Lis oddał 98 litrów krwi, natomiast Robert Jastrzębski 47 litrów.

Panowie pogratulowali alumnom-krwiodawcom pierwszego miejsca w Polsce pod względem oddanych litrów krwi w ciągu roku spośród seminariów.

Andrzej Lis oddaje krew od 47 lat, zaczął w Tarnowie, z którego pochodzi. Jak zaznaczył, zbliża się do wieku, w którym będzie musiał spowolnić oddawanie krwi, a w końcu całkiem zaprzestać. Oddał najwięcej krwi na świecie i 5 grudnia odda w Starym Sączu setny litr krwi. Zostanie również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Krwi nie da się wyprodukować, krew trzeba oddać. Jest ona niezbędna. Co minutę ktoś w Polsce potrzebuje krwi. Operacja na otwartym sercu wymaga od 4 do 6 l, a żeby oddać 6 l, to jeden krwiodawca musi oddawać krew przez ponad 2 lata. Krew można oddawać od 18 do 60 roku życia (65 w przypadku krwiodawców stałych). Pierwsza zasada krwiodawców to przede wszystkim nie szkodzić sobie, a jak możesz, to pomagaj innym -mówili krwiodawcy.

Patronem krwiodawców jest św. o. Maksymilian Maria Kolbe. On dał świadectwo, co to znaczy kochać do końca.

Każde oddanie krwi to danie świadectwa prawdzie, świadectwa, że kochamy drugiego człowieka, kochamy życie – mówił Andrzej Lis.

Panowie zachęcali alumnów również do oddania szpiku kostnego. Na koniec wyrazili nadzieję, że oddawanie krwi zostanie alumnom we krwi.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a