Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

„Przejrzyj się” – program formacyjny dla grup młodzieżowych

Opublikowano: 7 października, 2021 o 7:00 am   /   przez   /   komentarze (0)

Nowy diecezjalny program formacyjny dla młodzieży jest już dostępny w wersji papierowej.

Dlaczego taki tytuł?

Motywami przewodnimi poszczególnych lat formacji są: wolność, tożsamość i powołanie, co skłania do tego, by przejrzeć się w lustrze, jakim jest Bóg i Jego Słowo. Zachęca to do zobaczenia siebie, swojego otoczenia i swoich wartości w odbiciu Jego miłości, a nie krzywym zwierciadle tego, co serwuje nam świat.

Pierwszy rok opiera się na kluczu kerygmatycznym: Miłość Boża – grzech – zbawienie – wiara i nawrócenie – Duch Święty – wspólnota. Składa się on z 27 spotkań tematycznych i 9 celebracji. Należy jednak pamiętać, że program jest jedynie narzędziem. Podstawą jest spotkanie z młodym człowiekiem oraz budowanie z nim relacji.

W spotkaniu grupy nie chodzi o to, żeby tylko przekazać jakieś informacje czy załatwić bieżące sprawy. Jak sama nazwa wskazuje – chodzi o SPOTKANIE – czyli by obok formacji i informacji znaleźć miejsce na modlitwę, budowanie relacji, troskę o rozwój, wspólne świętowanie czy zabawę.

Ponieważ naszą posługę powinno charakteryzować całościowe podejście do człowieka, program został pomyślany tak, by dotykał kilku sfer jednocześnie. Wspiera się on na czterech filarach:

1 – spotkania formacji ludzkiej, zawierające elementy nauczania Kościoła i nauki,

2 – spotkania formacji biblijnej, oparte o konkretne fragmenty z Pisma Świętego, wraz z zachętą, by się w nich odnaleźć,

3 – spotkania formacji liturgicznej, pokazujące jak to wszystko, o czym była mowa wcześniej, łączy się z liturgią Kościoła Katolickiego,

4 – celebracje, stanowiące zachętę, by wszystkie omawiane tematy, przeżyte treści oraz pytania, które się zrodziły, zanieść przed oblicze Stwórcy, by Jemu to powierzyć i u Niego szukać odpowiedzi.

Każde spotkanie oparte jest o ten sam schemat. Rozpoczyna go cel oraz myśl przewodnia. Dalej znajdują się informacje o materiałach, które będą potrzebne do przeprowadzenia spotkania oraz metody, które występują w konspekcie. Część informacyjną kończy krótka lista proponowanych tematów świadectw, które warto wpleść (choć jedno!) w treść prowadzonego spotkania.

Główny trzon konspektu składa się z elementów takich jak:

a)     zawiązanie wspólnoty

b)     modlitwa

c)     nauczanie

d)     dynamika

e)     dzielenie

f)      wyzwanie

g)     modlitwa podsumowująca

h)     zabawa

Oprócz konspektów, materiały zawierają:

–         wprowadzenie ogólne dla animatorów, informacje dot. modlitwy wspólnotowej, świadectwa czy zasad dzielenia w małej grupie,

–         mini-modlitewnik animatora.

W celu ułatwienia korzystania z materiałów, zamieszczone są również kody QR, które przekierowują do folderów z tekstami celebracji, prezentacji do spotkań oraz załącznikami do wydrukowania.

Konspekty można zakupić w Wydawnictwie Biblos (https://biblos.pl)

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a