Ogłoszenia parafialne

Relikwie św. Elżbiety w Starym Sączu. Nowenna przed Odpustem

Opublikowano: 11 listopada, 2019 o 9:47 am   /   przez   /   komentarze (0)

W najbliższą niedzielę (17.11) będziemy przeżywać uroczystość odpustową ku czci św. Elżbiety Węgierskiej – patronki starosądeckiej parafii. Suma odpustowa o godz. 11.00. Nastąpi wówczas uroczyste przekazanie relikwii parafialnej wspólnocie.

Nowenna do św. Elżbiety Węgierskiej codziennie na wieczornej Mszy Świętej w Starym Sączu. Od piątku także okolicznościowe triduum przed uroczystością odpustową. Poprowadzi je ks. Jacek Sporych – rektor tarnowskiego seminarium duchownego. Zapraszamy usilnie do włączenia się w to duchowe przygotowanie na przyjęcie relikwii naszej Patronki.

Św. Elżbieta urodziła się w 1207 r. Na Węgrzech. Była córką króla węgierskiego Andrzeja II i Gertrudy von Andechs (siostry św. Jadwigi Śląskiej). Św. Elżbieta jest więc siostrzenicą głównej patronki Śląska. Żyła w XIII wieku, szczytowym okresie średniowiecza, w stuleciu, które wydało najwięcej świętych w historii Kościoła. W 1221 r. św. Elżbieta została zaręczona z Ludwikiem, synem Księcia Hermana, landgrafa Turyngii i Hesji, na zamku w Wartburgu koło Eisenach, na którym też po zaręczynach zamieszkała. W 14-tym roku życia wyszła za mąż za Ludwika IV. Była matką trojga dzieci: Hermana, Zofii, Gertrudy. Szczęście rodzinne okazało się jednak dla Elżbiety bardzo krótkie. Po 6 latach, w roku 1227 jej mąż zmarł w Brindisi we Włoszech, kiedy udawał się na wyprawę krzyżową do Ziemi Świętej. Elżbieta miała zaledwie 20 lat kiedy została wdową. Z własnej woli odsunęła się od życia dworskiego, opuściła zamek w Wartburgu i osiedliła się z dziećmi w pobliskim Eisenach, gdzie do dzisiaj znajduje się kościół. Potem przeniosła się do Marburga.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a