Ogłoszenia parafialne

Stary Sącz. Droga Krzyżowa ulicami miasta

Opublikowano: Kwiecień 12, 2019 o 6:59 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Tradycją w naszej diecezji stało się organizowanie nabożeństw Drogi Krzyżowej ulicami miast. W atmosferze szumu ulicy, rozświetlonej latarniami i reflektorami samochodów, wierni wyznają swoją wiarę w zbawczą Mękę Zbawiciela. Tak było i dzisiaj w Starym Sączu. Wierni zgromadzeni w kościele św. Elżbiety wyruszyli na swoją  mniejszą „ekstremalną” drogę krzyżową. Uroczystą procesję poprowadził ks. Marek Tabor, proboszcz parafii, a wśród zgromadzonych znaleźli się między innymi harcerze.

Wierni przeszli pod klasztor Sióstr Klarysek, dalej ulicą Bandurskiego, 22-Stycznia i Barycza. Zakończenie Drogi Krzyżowej odbyło się w kościele św. Elżbiety.

Dzisiaj wierni w całym kraju wyruszyli także na Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Wydarzenie, będące pomysłem ks. Jacka Stryczka oraz mężczyzn z Męskiej Strony Rzeczywistości, rozpoczyna się w piątkową noc, w tygodniu poprzedzającym Wielkopostne Triduum Sacrum – w tym roku jest to 12 kwietnia. Tematem przewodnim tegorocznej EDK jest “Kościół XXI wieku”.

Co roku, od 10 lat, w czasie Wielkiego Postu, wierni mogą wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Ekstremalnej, bo nocą trzeba pokonać przynajmniej 40 kilometrów. Ideą EDK jest odprawienie Nabożeństwa Drogi Krzyżowej poza murami kościoła i podjęcie pieszej, nocnej wędrówki, a jednym z jej założeń jest dotarcie do granicy zmęczenia i bólu, kiedy człowiek zadaje sobie pytania, dlaczego nie został w domu w ciepłym łóżku i po co wyszedł ze swojej strefy komfortu? Udzielenie na nie odpowiedzi pomaga spotkać Boga, a także zmienić swoje postępowanie i sposób życia.

Celem EDK jest spotkanie Chrystusa przez milczenie, modlitwę, medytację i trud nocnego pielgrzymowania. Najbliższe trasy EDK znajdują się w Rytrze, , Łącku, Łazach Biegonickich i Nowym Sączu.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a