Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. Światowe Dni Młodzieży i Odpust św Kingi

Opublikowano: 10 stycznia, 2016 o 10:00 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Stary Sącz przygotowuję się na Światowe Dni Młodzieży. W dniach 20-25 lipca nasza diecezja będzie gościć 16 tysięcy osób z różnych stron świata, którzy mieszkać będą w parafiach.

Parafia św Elżbiety w Starym Sączu ma przyjąć 40 pielgrzymów. Zaangażowanie mieszkańców jest duże i  wszyscy pielgrzymi znajdą swoje miejsce w starosądeckich domach. Przygotowują się także błonia. To tam w lipcu spodziewane jest około 20 tysięcy pielgrzymów. –To duże przedsięwzięcie, dlatego intensywnie przygotowujemy się do tej uroczystości –mówi dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania ks Marcin Kokoszka.

To przedsięwzięcie gigantyczne– mówił burmistrz Jacek Lelek. – Na mniejszym terenie będzie znacznie więcej ludzi, którzy nie przybędą na jeden dzień, tylko na kilka dni. Będą się przemieszczać, będą potrzebować noclegu, jedzenia, środków transportu. Jako Sądecczyzna mamy możliwości, aby włączyć się w organizację i oferujemy swoją pomoc. Mamy świadomość, że Światowy Dzień Młodzieży to przede wszystkim wielka Msza z udziałem papieża i wszystkich młodych, ale też jest to cykl spotkań ludzi z całego świata. Do Małopolski przybędą pielgrzymki z odległych zakątków globu. W tym kontekście odległość Sądecczyzny od Krakowa jest niewielka. 

Do Światowych Dni Młodzieży przygotowuje się także sam Ołtarz Papieski, który przechodzi generalny remont. Prace konserwatorskie mają przywrócić jego dawny blask. To jedyny taki obiekt w Polsce, który nie został rozebrany po wizycie papieża i to właśnie tutaj, w 1999 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę kanonizacyjną błogosławionej Kingi. Dzisiaj Ołtarz Papieski tętni życiem. Tylko w ubiegłym roku odwiedziło go blisko 150 tysięcy osób. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się muzeum, które gromadzi unikatowe pamiątki po Ojcu Świętym.

Światowe Dni Młodzieży  zostaną połączone z Odpustem św Kingi. Główne uroczystości odbędą się prawdopodobnie na dziedzińcu Klasztoru Sióstr Klarysek a nie tak jak dotychczas, na Ołtarzu Papieskim. Jest to oczywiście związane z obecnością tak dużej liczby pielgrzymów na błoniach.

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 11 stycznia, 2016 o 9:02 pm nkn

    bardzo dobrze

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"