Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie św. Kingi świętuje 20-lecie działalności

Opublikowano: 7 kwietnia, 2019 o 8:00 am   /   przez   /   komentarze (0)

Mszą świętą w Klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu rozpoczęły się wczoraj (6 kwietnia) obchody 20-lecia Stowarzyszenia Świętej Kingi. W uroczystościach wzięła udział dr hab. Adrienne Körmendy, konsul generalna Republiki Węgierskiej w Krakowie, burmistrz Jacek Lelek, Mieczysław Witowski prezes SSK oraz członkowie i sympatycy stowarzyszenia. 

Po Mszy św. odbyła się krótka sesja poświęcona św. Kindze, Pani Ziemi Sądeckiej i działalności Stowarzyszenia. Już dzisiaj prezes stowarzyszenia zaprasza na pielgrzymkę na Węgry, którą Stowarzyszenie organizuje od 12 do 14 lipca. Wiąże się ona zarówno z 20. rocznicą kanonizacji św. Kingi oraz ufundowania i odsłonięcia w bazylice w Esztergom tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Stowarzyszenie. Trzecim, ważnym i tradycyjnym elementem jubileuszu Stowarzyszenia będzie XXX Jubileuszowa Górska Pielgrzymka Szlakiem Świętej Kingi.

Historia Stowarzyszenia Świętej Kingi w Starym Sączu -wystąpienie prezesa SSK Mieczysława Witkowskiego:

Kolebką Stowarzyszenia było Apostolstwo Modlitwy, działające przy Parafii Ojców Jezuitów w Nowym Sączu, które po tym jak w czasie odpustu w dniu 24 lipca 1990 r., bp. Piotr Bednarczyk podczas homilii wypowiedział znamienne słowa: „Niech każdy z Was pomyśli, co można uczynić dla szerzenia kultu Błogosławionej aby uprosić szybką jej kanonizację” – zawiązano grupę inicjatywną pod przewodnictwem Ojca Jezuity Bronisława Jelenia.

Pierwsza myślą tej grupy było zorganizowanie pielgrzymki pieszej, górskiej do Groty w Pieninach. I tak zorganizowano pierwsze dwie pielgrzymki we wrześniu 1990 r. i 1991 roku. W 1992 r. grupa sądeckich pielgrzymów dotarła do Watykanu, gdzie podczas spotkania z Papieżem Janem Pawłem II – Ojciec Święty wypowiedział do Nich słowa: „Musicie podejmować dzieło Św. Kingi”.

Był to ważny moment w kierunku powołania do życia coś formalnie i prawnie działającego po nazwą: Stowarzyszenie Czcicieli Błogosławionej Kingi . Nieformalna grupa skupiona wokół Ojca Bronisława małymi kroczkami organizowała początki Stowarzyszenia, poprzez formułowanie statutu i dobór odpowiednich osób do prowadzenia tego podmiotu. Pierwsze próby powołania Stowarzyszenia i legislacja za czasów Bp Józefa Życińskiego nie przyniosła rezultatu . Jednak członkowie Stowarzyszenia nie tracili nadziei i 7 kwietnia 1999 roku Bp Wiktor Skworc powołał do życia Stowarzyszenie Czcicieli Błogosławionej Kingi. Wówczas terenem działalności Stowarzyszenia była Diecezja Tarnowska, a siedzibą parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu przy ul. Zygmuntowskiej 48, gdzie opiekun Stowarzyszenia sprawował posługę duszpasterską. Natomiast kolebką duchową Stowarzyszenia jest Sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu. Ze względu na kanonizację św. Kingi w Starym Sączu i powstanie w tym miejscu Domu Pielgrzyma „ OPOKA” im. Jana Pawła II, przeniesiono za zgodą ówczesnego biskupa tarnowskiego siedzibę Stowarzyszenie do Starego Sącza. Po zmianie nazwy Stowarzyszenia, w wyniku kanonizacji jego Patronki na Stowarzyszenie Świętej Kingi nastąpiła zmiana podstawy prawnej działalności.

Od 2014 r. Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy „Prawo o stowarzyszeniach” oraz Statutu, posiadającego osobowość prawną. Terenem działania jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, ale również jego działalność wybiega poza granice kraju.

Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej- krajowe i zagraniczne. Stowarzyszenie posiada członków: zwyczajnych, wspierających i honorowych.

Mottem działania Stowarzyszenia jest cytat z Pisma Świętego: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich …, Mnieście uczynili”.

Obecnie Stowarzyszenie posiada 93 członków w tym jednego Honorowego członka – ks. Tadeusza Sajdaka, który w sposób szczególny przyczynił się do czynnej działalności Stowarzyszenia. Również od początku swojej działalności Stowarzyszenie posiada sztandar ufundowany przez Państwo Bożenę i Ryszarda Fryc.

Jednym z najpopularniejszych przejawów działalności Stowarzyszenia, właściwie jego fundamentem, jest coroczna Górska Pielgrzymka Szlakiem św. Kingi.

Celem głównym Stowarzyszenia jest inicjowanie i podejmowanie różnego rodzaju inicjatyw społecznych ukierunkowanych na szerzenie kultu religijnego św. Kingi, w szczególności:
• Wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży.
• Pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej na wzór Św. Kingi.
• Pomoc dla Klasztoru ss. Klarysek w Starym Sączu.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez m.in.:
• Organizowanie pielgrzymek do miejsc uświęconych pobytem Św. Kingi.
• Organizowanie rekolekcji, konferencji i spotkań poświęconych szerzeniu wiedzy o swojej patronce
• Współpracę z Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu.
• Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz osób niepełnosprawnych.
• Czynny udział w uroczystościach ku czci Św. Kingi.
• Zacieśnienie więzi między katolikami krajów, w których przebywała Św. Kinga: Węgier Czech, Słowacji i Polski.
• Rozwijanie i szerzenie kultu swojej patronki poprzez audiowizualne wydawnictwa, artykuły prasowe.
• Gromadzenie środków materialnych i finansowych potrzebnych do realizacji zadań Stowarzyszenia.

Dotychczasowe największe osiągnięcia Stowarzyszenia to:
• organizacja już 29 Górskich Pielgrzymek Szlakiem Błogosławionej a następnie Św. Kingi, w których corocznie bierze udział od 350 do 500 pielgrzymów, którzy w ciągu 3 dni pokonują szlak ze Starego Sącza w Pieniny i do Starego Sącza idąc ok. 75 km, z czego 38 km non stop pod górę , płynąc tratwami przez Dunajec i jadąc ok. 12 km autobusami;
• ufundowanie i przekazanie jedynej pamiątki z Kanonizacji w Starym Sączu a poświęconej osobiście przez Jana Pawła II – Tablicy z napisem po polsku i węgiersku z wizerunkiem Św. Kingi- „NARODOWI WĘGIERSKIEMU ZIEMIA SĄDECKA” umieszczonej 24.07.1999 r. w Katedrze w Esztergom. W roku 2019 będziemy świętować 20- lecie jej umieszczenia;

• częściowe pokrycie kosztów wykonania relikwiarza z relikwiami Jana Pawła II do kaplicy w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu;
• przyczynienie się do ufundowania przez Kopalnię Soli w Wieliczce, Figury Solnej św. Kingi do Kościoła Minorytów w Eger. W 2017 roku bieżącym odbyła się piękna uroczystość z okazji 10-lecia tego wydarzenia z udziałem władz kościelnych i samorządowych Egeru, jak również blisko 150 osobowej delegacji z Polski;i;
• zorganizowanie co najmniej 40 grup pielgrzymów na szlaku Świętych córek narodu Węgierskiego tj. dla około 2000 pielgrzymów z Polski w ciągu ostatnich 20 lat;
• utrzymywanie stałego kontaktu z Klasztorem w Starym Sączu – poprzez modlitwę, spotkania formacyjne, pomoc materialną a przede wszystkim organizowanie dwukrotnie w roku szerszych spotkań z Siostrami Klaryskami będącymi za klauzurą;
• utrzymywanie współpracy z jedynym Sanktuarium Św. Kingi w Diecezji Kieleckiej w Nowym Korczynie, wspólne spotkania modlitewne oraz udział członków Stowarzyszenia m.in. w uroczystościach „Kingonalia” podczas Święta Kingi.
• utrzymywanie współpracy z Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu m.in. poprzez obsługę przewodnicką w okresie wakacyjny Ołtarza Papieskiego a wcześniej w miarę możliwości dofinansowanie budowy DCP
• werbowanie do szeregów Stowarzyszenia młodych ludzi, którzy biorą udział w naszych projektach

Naszą historię wpisujemy w kroniki, obecnie już 5 tomów. Dumą naszego Stowarzyszenia jest posiadanie własnoręcznego wpisu w kronice, naszego Rodaka Jana Pawła II, potwierdzonego pieczęcią parową Watykanu.

W roku 2018 r. weszliśmy w nowy wymiar działalności, poprzez nawiązanie współpracy ze Árpád-házi Szent Kinga Kulturális Egyesület w Küngös na Węgrzech realizując kolejny punkt Statutu Stowarzyszenia. Mamy nadzieję na szeroki zakres współpracy i wymianę doświadczeń w realizacji głównego celu, jakim jest kult św. Kingi. Rok 2018 i początek 2019 pokazał jak dobra to była inicjatywa , która połączyła oba Stowarzyszenia. Grupy polskie 5 – krotnie odwiedziły najbardziej polską wieś na Węgrzech w Kungos, a nasi przyjaciele zrewanżowali się nam 3 krotną wizytą w Starym Sączu. Szczególnie ostatnia nasza wizyta w marcu 2019 z okazji 1-rocznicy podpisania umowy pokazała, jak wspaniałych przyjaciół mamy na Węgrzech. Podczas wyjazdów staramy się za każdym razem zostawiać drobne prezenty w Kościele pw. Świętej Kingi ( naczynia i szaty liturgiczne ) spotykać się wspólnie na modlitwie, zapoznawać się z historią i codziennym życiem mieszkańców Kungos i najbliższej okolicy.

Działalność Stowarzyszenia jest prowadzona czysto społecznie. Na naszej drodze spotkaliśmy wiele osób i podmiotów, dzięki którym ta działalność mogła być prowadzona prze tyle lat. Pozwolę sobie wymienić tych, którzy rokrocznie nas wspierali materialnie: Firma Fakro, Urząd Miasta i Gminy Stary Sącz, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Nadleśnictwo Stary Sącz, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania Stary Sącz, Piekarnia Nika, Drukarnia BAD i Pan Marek Urban, Rozlewnia Wód Mineralnych „Kinga Pienińska”, Kopalnia Soli Wieliczka oraz mieszkańcy Szczawnicy i Krościenka. Niezmiernie wdzięczni jesteśmy Panu Wojciechowi Michalikowi i Panu Władysławowi Lisowi za bezinteresowne wspieranie Stowarzyszenia zakresie rozliczeń księgowych i porad prawnych. Na naszą wdzięczność i podziękowanie zasługują również osoby prywatne, które wspomagają Stowarzyszenie w postaci darowizn pieniężnych, którzy jednak chcą pozostać anonimowi.

Szanowni Państwo,
na zakończenie mojego wystąpienia, pozostawiłem sobie podziękowania dla najważniejszych dla Stowarzyszenia osób, bez których nasza działalność nie mogłaby zaistnieć. Dzisiaj, również tym osobom zawdzięczamy naszą tu obecność. Z ogromnym sercem dziękuję Matkom Ksieni Klasztoru sióstr Klarysek, które przez ten czas sprawowały swoje funkcje: Matce Teresie Izworskiej, Matce Elżbiecie Wielebińskiej i obecnej Ksieni Matce Edycie Bis oraz oczywiście pozostałym siostrom Klaryskom. Ich serce, gościnność, pomocne rady a zwłaszcza modlitwa towarzyszyły nam przez cały ten czas.
W imieniu członków Stowarzyszenia chciałbym podziękować wszystkim kapłanom, którzy poprzez opiekę duchową uczestniczyli w naszej działalności i mamy nadzieję na ich dalszą ze Stowarzyszeniem współpracę. Nie ma piękniejszej rzeczy jak służyć drugiemu człowiekowi. Niech Święta Kinga Pani Ziemi Sądeckiej otacza opieką Wszystkich uczestników Tej uroczystości.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"