Ogłoszenia parafialne

Wyjątkowa oaza dla LSO

Opublikowano: Lipiec 30, 2020 o 9:06 am   /   przez   /   komentarze (0)
W tym roku z racji sytuacji epidemicznej wiele wspólnych wyjazdów musiano odwołać. Jednak nie wszystkie, gdyż oficjalna oaza Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji tarnowskiej odbyła się w Szklarskiej Porębie. Uczestniczyło w niej 30 ministrantów i lektorów z Dobrej, Nowego Sącza i Dębicy.
– Przygotowanie do oazy trwało rok. Zebranie samej dokumentacji, wszelkich zgód było bardzo długim procesem, choć w tej materii mam 7 letnie doświadczenia organizowania oazy, ten rok był wyjątkowy. Należało zorganizować oazę w oparciu o obowiązujące przepisy, jak również wszelkie wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Udało się nam jednak spełnić wszystkie wymagania – mówi Ks. Jakub Jasiak, wikariusz z Dobrej, organizator i kierownik oazy.

– Zgodnie z wytycznymi mierzyliśmy codziennie dzieciom temperaturę i dbaliśmy o wszystkie szczegóły związane z zaistniałą sytuacją – dodaje Kamil Olesiak, animator i wychowawca oazy z Nowego Sącza.

– To był naprawdę dobry czas. Czas modlitwy i gruntownej formacji. Oaza jest doskonałym środowiskiem wzbudzania i wychowywania do odkrywania powołania kapłańskiego. Jest to również dobry czas na pierwsze „szlify” pracy duszpasterskiej – mówią diakoni dk. Dawid Grabowski oraz dk. Konrad Dziedzic, pomagający w organizacji oazy.

– Co roku czekamy z niecierpliwością na ten czas, na oazę. Uwielbiam ten czas, modlitwa, gokarty, park linowy, wędrówki górskie, zwiedzanie huty szkła i wiele innych atrakcji – mówi Wiktor Miśkowiec, uczestnik oazy.

W czasie oazy pomagali również Ceremoniarze, jako pomocniczy animatorzy: Kacper Lach, Marcin Pałys, Krystian Bielski i Rafał Czech.
– Program oazy jest oparty o „Pedagogikę Ministranta” Ks. Franciszka Blachnickiego, jak i materiały stworzone przez poprzednich Diecezjalnych Duszpasterzy LSO. Codziennie mówimy o innych wartościach – dodaje Patryk Kukulak, animator i wychowawca, któremu oaza pomogła odkryć swoje powołania.

– Szkoda, że oazy Ministrantów i Lektorów w naszej diecezji zniknęły prawie całkowicie i niestety nie mówię tu o tym roku, bo w tym roku to zrozumiałe. Jeszcze kilka lat temu było ich kilkanaście. Program i ich atrakcyjność się nie zdezaktualizowała, chłopcy chcą jeździć i  w nich uczestniczyć, bo jest to również przestrzeń do odkrycia swojego powołania. Liczymy, że i ten temat powróci w dyskusji synodalnej, kiedy prace ruszą na nowo: odnowa oazy Liturgicznej Służby Ołtarza – mówi ks. Jakub Jasiak, który przewodniczy zespołowi ds. formacji liturgicznej duchowieństwa i świeckich V Synodu naszej diecezji.

Zapraszamy do oazowej fotogalerii – kliknij tutaj.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a