Polityka

14. emerytura będzie stałym świadczeniem

Opublikowano: 23 maja, 2023 o 6:57 am   /   przez   /   komentarze (0)

Rząd przyjął projekt ustawy, wprowadzającej stała wypłatę czternastej emerytury. O szczegółach poinformowali podczas briefingu prasowego premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. To projekt ustawy wprowadzającej wypłatę tzw. 14. emerytury na stałe – podał premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że prowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, koncentruje się wokół wsparcia osób starszych. To np. rządowy program realizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej „Senior plus” i rozszerzana lista leków refundowanych z nowymi kategoriami wiekowymi od przyszłego roku. Ale to także ogromnie ważne wsparcie finansowe.

Wypłacamy 13. i 14. emeryturę, które już na stałe weszły do porządku prawnego, w ubiegłym roku przeprowadziliśmy rekordową waloryzację świadczeń – przypomniał premier Morawiecki.

Podziękowanie za trud

Jesteśmy zobowiązani podziękować seniorom za trud wychowania kolejnych pokoleń i pracę dla ojczyzny – powiedziała minister Marlena Maląg.

Dodała, że 13. emerytura jest wypłacana już od 5 lat, a przyjęty dziś projekt ustawy zapewni, że również 14. emerytura będzie wypłacana każdego roku, w wysokości co najmniej na poziomie minimalnej emerytury. Wprowadzone kryterium dochodowe służy temu, by więcej pieniędzy trafiło do osób najbardziej potrzebujących.

MRiPS

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n