Polityka

3 pytania do Burmistrza Jacka Lelka

Opublikowano: 13 grudnia, 2014 o 7:34 am   /   przez   /   komentarze (0)

Spośród wszystkich gmin Województwa Małopolskiego w ciągu ostatnich 4 lat Gmina Stary Sącz pozyskała najwięcej środków z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Co za te pieniądze udało się wykonać?

Środki z tego programu przeznaczone są na modernizację i odbudowę dróg gminnych o kluczowym znaczeniu dla lokalnej społeczności. Mają pomóc podnosić bezpieczeństwo i standard ruchu lokalnego.Dlatego do tego programu wybieraliśmy zadania o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców. W kolejnych edycjach tego programu, w latach 2011-2014 zmodernizowaliśmy ulice: Mickiewicza, Topolową, Magazynową, 22-stycznia, Staszica. W roku 2013 w ramach tego projektu zbudowaliśmy chodnik i ścieżkę rowerową na ulicy Witosa i w Moszczenicy Niżnej oraz odbudowaliśmy drogę przez Wierchy do Barcic. W bieżącym roku zmodernizowaliśmy chodniki i oświetlenie przy ulicy Jana Pawła II i Morawskiego, dobudowaliśmy ścieżkę rowerową tamże, przebudowaliśmy skrzyżowanie ulicy Piłsudskiego z ul. Źródlaną. Ponadto zbudowaliśmy rondo w Gołkowicach, wyremontowaliśmy most żelazny na Dunajcu, na ukończeniu jest budowa chodnika pomiędzy mostem a rondem w Gołkowicach oraz przebudowa chodników i odwodnienia wsi.

Jakie środki zewnętrzne planuje pozyskać Gmina w niedalekiej przyszłości?

Zapowiada się dobra kontynuacja tego, o czym mówiłem w odpowiedzi na poprzednie pytanie. 31 października Wojewoda Małopolski ogłosił listę rankingową z której wynika, że otrzymaliśmy 3 mln złotych na przebudowę ulicy Węgierskiej. Wartość całego zadania w kosztorysie wynosi ponad 6,5 mln złotych, współfinansować je będzie także Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Prace rozpoczną się wiosną 2015 roku. To bardzo oczekiwane przez mieszkańców zadanie i cieszę się, że udało się pozyskać te środki. Chciałbym tu podkreślić ogromną pracę pana Pawła Dybca, który w Urzędzie Miejskim odpowiada za inwestycje drogowe, który przygotował kolejny raz wniosek, który uzyskał tak znaczące dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Co dla Gminy jest obecnie największym priorytetem?
Stwarzanie warunków do rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Bo bezrobocie i związany z tym odpływ młodych ludzi to ciągle najbardziej bolesny problem naszego społeczeństwa. Dlatego wyznaczyliśmy w planach przestrzennego zagospodarowania nowe 24 hektary pod działalność komercyjną. Trzeba jeszcze uzbroić te tereny w infrastrukturę. Na drugim miejscu jest rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej. Dokonujemy obecnie w naszej gminie w tej mierze ogromnego,historycznego skoku. Ale ciągle wiele mamy do zrobienia – dokończenie kanalizacji Starego Sącza oraz Moszczenicy, Mostek, Gołkowic, Gabonia i Skrudziny. A tu chodzi o komfort życia, ale także o ochronę środowiska
naturalnego.

 

źródło: Kurier Starosądecki nr 217

fot.dts

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"