Polityka

500 plus w gotówce! Uwagi o marnotrawieniu środków

Opublikowano: 17 stycznia, 2016 o 12:10 am   /   przez   /   komentarze (4)

Jak podaje Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców: Jedna z gazet straszy dziś na 1 stronie, że 500 zł na dziecko będzie wypłacane z przeznaczeniem tylko na pieluszki itp. rzeczy do kupienia w wybranych punktach wskazanych przez urzędników. Gazeta podała, ze to pomysł Ministra Sprawiedliwości. Zaniepokoiło nas to więc sprawdziliśmy u źródła i skontaktowaliśmy się z Bartoszem Marczukiem wiceministrem odpowiedzialnym za program 500+. Własnie dostaliśmy od niego odpowiedź:
Świadczenie 500 zł na dziecko będzie wypłacane w GOTÓWCE. Rodzice zdecydują jak najlepiej dla dziecka wydać te pieniądze.

W ostatnim czasie pojawiły się także uwagi dotyczące możliwości marnotrawienia świadczeń wychowawczych. Zgodnie z przyjętą mapą drogową, projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wprowadzający program rodzina 500 plus, przeszedł uzgodnienia międzyresortowe. Ministerstwa zgłosiły swoje uwagi. Projekt ustawy, po analizie i uwzględnieniu uwag, został skierowany do konsultacji społecznych. Uwagi i opinie zgłoszone w trakcie konsultacji będą przedmiotem szczegółowych analiz.

Szanujemy autonomię rodziny i wierzymy, że ona najlepiej wie, czego dziecku potrzeba. Nie można zakładać, że środki z programu zostaną źle wydane. Nikt nie będzie sprawdzał ani nadzorował każdej rodziny w zakresie tego jak wydaje świadczenie wychowawcze. Projekt ustawy zawiera możliwe do zastosowania w nadzwyczajnych sytuacjach, mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczeń. Będzie to takie samo rozwiązanie jak obowiązujące od wielu lat w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Przede wszystkim, w przypadku sygnałów o marnotrawieniu świadczenia, u rodziny będzie mógł zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy, aby ustalić jak wygląda sytuacja w danej rodzinie. Urzędnicy pomocy społecznej z reguły wiedzą, gdzie mogą być problemy, sytuacje patologiczne w rodzinie. Pracownik organu wypłacającego świadczenie 500 zł, na podstawie informacji od pracownika socjalnego, będzie mógł zamienić wypłatę choćby na pomoc w formie rzeczowej: np. na opłacenie opieki nad dziećmi, wyjazdy kolonijne, jedzenie, ubrania, lekarstwa itp. 

 Program „Rodzina 500 plus” ruszy w kwietniu 2016 r. Obecnie projekt ustawy jest konsultowany społecznie. Świadczenie wychowawcze 500 zł otrzyma każda rodzina na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożni z dochodem do 800 zł na członka rodziny (1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego) dostaną wsparcie także na pierwsze dziecko. Świadczenie będzie wypłacane w II kwartale 2016 r. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł  na 3,8 mln dzieci.

Od 15 stycznia Minister Elżbieta Rafalska oraz wiceministrowie będą spotykać się we wszystkich województwach z przedstawicielami gmin i organizacji pozarządowych, aby porozmawiać o programie „Rodzina 500 plus”. Spotkania odbędą się w urzędach wojewódzkich.

– Wszyscy wiceministrowie, całe kierownictwo resortu, ja również, wyruszamy w najbliższym tygodniu do wszystkich województw w Polsce. Będziemy prowadzić konsultacje społeczne z przedstawicielami samorządów, organizacji pozarządowych, ekspertów w regionie i innych zainteresowanych stron. Będziemy w każdym województwie  – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Spotkania organizowane z inicjatywy Minister Elżbiety Rafalskiej odbędą się od 15 do 21 stycznia we wszystkich urzędach wojewódzkich. Rozmowy z przedstawicielami gmin, urzędów wojewódzkich i organizacji pozarządowych prowadzić będzie Minister Elżbieta Rafalska lub wiceministrowie.

Spotkania Ministrów z Wojewodami w sprawie realizacji programu „Rodzina 500 plus”

Lp.

Data

Godz.

Region

1.

Elżbieta Rafalska

Minister

18 stycznia br.

11:00

Gorzów Wielkopolski

(woj. lubuskie)

20 stycznia br.

11:00

Szczecin

(woj. zachodniopomorskie)

22 stycznia br.

11.00

Warszawa

(woj. mazowieckie)

2.

Stanisław Szwed

Sekretarz Stanu

18 stycznia br.

10:00

Opole

(woj. opolskie)

18 stycznia br.

15:00

Kraków

(woj. małopolskie)

19 stycznia br.

10:00

oraz

13.00

Katowice

(woj. śląskie)

3.

 Krzysztof Michałkiewicz

Sekretarz Stanu

19 stycznia br.

11:00

Lublin

(woj. lubelskie)

20 stycznia br.

11:00

Białystok

(woj. podlaskie)

22 stycznia br.

11:00

Kielce

(woj. świętokrzyskie)

4.

Renata Szczęch

Podsekretarz Stanu

19 stycznia br.

11:00

Rzeszów

(woj. podkarpackie)

5.

Bartosz Marczuk

Podsekretarz Stanu

15 stycznia br.

9:00

Łódź

(województwo łódzkie)

15 stycznia br.

15:00

Poznań

(woj. wielkopolskie)

18 stycznia br.

13:00

Wrocławiu

(woj. dolnośląskie)

6.

Elżbieta Bojanowska

Podsekretarz Stanu

19 stycznia br.

11:00

Olsztyn

(woj. warmińsko-mazurskie)

7.

Marcin Zieleniecki

Podsekretarz Stanu

18 stycznia br.

11:00

Bydgoszcz

(woj. Kujawsko-Pomorskie)

20 stycznia br.

9:00

Gdańsk

(woj. pomorskie)

MPiPS

Komentarze

Komentarze (4)

 • 17 stycznia, 2016 o 11:42 pm cc

  500 zł- piękna idea, rząd znalazł sposób jak zwiększyć zyski ze sprzedaży alkoholu /oczywiście nie dotyczy to wszystkich, ale jednak znacznej części rodzin/. Po co pracować?- można zarobić na dzieciach. Czy naprawdę nie można pomyśleć, jak zagospodarować tak duże pieniądze w skali kraju, aby skorzystały z nich dzieci? Przecież na przykład, takie „maszkowice” będą balowały przez dwa tygodnie w każdym miesiącu.

 • 18 stycznia, 2016 o 1:01 pm mieszkanka

  Czemu mówiąc maszkowice mówicie o ogóle, Maszkowice to nie tylko Romowie ale normalne rodziny wychowujące dzieci. Choc jedynym warunkiem aby dostać te pieniążki jest sprawdzanie tego czy dziecko uczęszcza na zajęcia szkolne, cyganie wtedy by nic nie dostali bo chodza tylko 2 tygodnie na caly rok szkolny wiec nic by nie dostali

 • 19 stycznia, 2016 o 2:57 pm CC

  Ok. masz rację, chodziło mi tylko o osadę mniejszości.

 • 19 stycznia, 2016 o 6:27 pm Mieszkanka

  Choc wiem ze pierwsze skojarzenie z Maszkowicami to Romowie. Z nimi tez tak naprawde nikt nie poradzi dopóki tyle dostają, nam nikt nie kupuje czy buduje domu, o opal tez sami sie musimy martwic a oni gotowca dostają,z reszta jak wszystko. Twierdza ze są mniejszością ale na jakiej podstawie? Od 50 lat czy więcej tu mieszkają,obywatelstwo maja polskie to czemu tyle dostają? Z reszta tylko tutaj bo w innych miastach są tacy co radzą sobie sami, wykształceni, pracujący. Nie daleko stad jest rodzina co prowadzi własną firmę budowlana i pracują po Polsce wiec można? Można

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"