Polityka, Z ostatniej chwili

Chcą zakazu palenia węglem dla całej Małopolski

Opublikowano: 8 kwietnia, 2016 o 3:53 pm   /   przez   /   komentarze (8)

– Apelujemy o jak najszybsze wprowadzenie uchwały antysmogowej dla całego województwa – z takim wnioskiem zwróciły się do zarządu województwa i wszystkich radnych województwa organizacje pozarządowe. Apel, pod którym podpisało się 21 organizacji NGO, wręczono w czwartek wicemarszałkowi Wojciechowi Kozakowi.

Uchwała, o którą apelują organizacje ekologiczne, miałaby wytyczyć wyraźne normy emisyjne dla kotłów używanych do ogrzewania w całym województwie, a także określić datę obowiązku wymiany przestarzałych urządzeń.

– Jak ważna jest dla nas walka o czyste powietrze, pokazaliśmy już uchwalając zakaz palenia węglem dla Krakowa. To jednak nie koniec naszych działań – w najbliższym czasie będziemy aktualizować nasz „Program ochrony powietrza” – podkreślał w czwartek wicemarszałek Wojciech Kozak, dodając, że wprowadzenie zakazu dla całego województwa nie jest obecnie możliwe, ale radni z pewnością zajmą się określeniem norm dla kotłów i paliw stałych. – Musimy też pamiętać, że konieczne będzie zabezpieczenie środków, które będą wspierać mieszkańców w wymianie kotłów – zakończył Kozak.

Przedstawiciele Fundacji Planeta, wręczając wicemarszałkowi apel podpisany przez organizacje, podkreślali, że problem smogu dotyczy nie tylko dużych miast w Małopolsce, ale także wsi – a tam nie montuje się stacji pomiaru jakości powietrza.
– Małopolska czerpie ogromne dochody z turystyki, agroturystyki, rolnictwa czy promocji produktów regionalnych. Bez czystego powietrza te branże stopniowo upadną – podkreślali działacze Fundacji Planeta.

Przypomnijmy, Sejmik Województwa Małopolskiego 15 stycznia 2016 r. przyjął uchwałę wprowadzającą na obszarze Gminy Miejskiej Kraków całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w kotłach, piecach i kominkach. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 września 2019 r.

Warto również dodać, że uchwała nie jest jedynym narzędziem w walce ze smogiem w Małopolsce. W latach 2013-2015 dokonano tu likwidacji ponad 11 tys. starych, niskosprawnych pieców i kotłów, a 2,3 tys. budynków poddano termomodernizacji.
Sporo środków na walkę o lepsze powietrze gwarantują środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – na regionalną politykę energetyczną przewidziano aż 420 mln euro.

 

UMWM

Komentarze

Komentarze (8)

  • 8 kwietnia, 2016 o 7:38 pm po

    Ale czyim kosztem Pomysł dobry Rozwiązanie do du

  • 8 kwietnia, 2016 o 7:50 pm fca

    Najpierw godziwe zarobki w ,,Dolinie Milionerów,, by każdego było stać na gazowe lub elektryczne grzanie a po drugie gazociągi nie są wszędzie bo budując kiedyś sieci nie pomyśleli o grubszych przekrojach rur i klapa z przesyłem na inne miejscowości

  • 8 kwietnia, 2016 o 8:48 pm Pis

    Apelujemy o podwyżkę płac o 100% i będzie wszystkich stać na gaz

  • 8 kwietnia, 2016 o 9:06 pm sadeczanka

    To niech wymieniają na swój koszt piece.Ktoś wymysli głupi pomysł a ludzie skąd niby mają wziąć pieniądze?Lepiej wyjechać wogole z tej Polski

  • 8 kwietnia, 2016 o 9:08 pm sadeczanka

    Ja to mam już dosyć życia w Polsce

  • 8 kwietnia, 2016 o 10:17 pm Jestem za

    Jestem ZA . Jednocześnie oczekuje i żądam dofinansowania tego projektu np ogrzewania gazowego : wymiana systemu grzewczego oraz dopłaty do rachunków !

  • 9 kwietnia, 2016 o 9:41 am Janusz

    Ja mam bardzo prosty sposób na zmniejszanie zanieczyszczenia w powietrzu.
    Niech rząd zrobi dopłaty do gazu i prądu i po problemie ( no oczywiście likwidacja tych wszystkich spółek które robią wysokie koszty). Drugi sposób to regionalne gminne elektrownie finansowane z budżetu. Które wyprodukują tani prąd. A wracając do nisko emisyjnych piecy to ich wprowadzenie to są wysokie koszty a efekt niewielki. Ludzie dalej będą palić węglem. A głównie chodzi o to żeby węgiel całkowiecie wycofać z rynku grzewczego.

  • 9 kwietnia, 2016 o 10:51 am Małopolanin 40

    Dajcie mi swoje wynagrodzenia przejde na gaz np.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"