Polityka

Czyste powietrze koniecznie dla zdrowia Małopolan

Opublikowano: 17 kwietnia, 2015 o 3:59 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Lekarze, samorządowcy i przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszeń walczących o poprawę jakości powietrze w Małopolsce spotkali się dziś w Krakowie. W szpitalu Jana Pawła II obyła się kolejna już konferencja „Czyste powietrze dla Małopolski”. Władze regionu reprezentował wicemarszałek Wojciech Kozak.

Na temat wpływu stanu powietrza na zdrowie Małopolan, a przede wszystkim sposobów walki ze smogiem i przeciwdziałania chorobom mówiono dziś podczas konferencji zorganizowanej przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

W walce o czyste powietrze, a co za tym idzie zdrowie mieszkańców regionu, posłużą nam fundusze europejski oraz program Life – przypomniał wicemarszałek Wojciech Kozak. – Tylko w Regionalnym Programie Operacyjnym na ten cel mamy zapisane 420 mln euro, a ok 100 mln na wymianę pieców. Wierzę, że w 2018 roku wszystkie piece zostaną wymienione na takie, które spełniać będą najwyższe ekologiczne standardy. 

Lekarze ze Szpitala im. Jana Pawła II zapewniają, że jest o co walczyć, bo zły stan powietrza ma duże przełożenie na zdrowie mieszkańców regionu. W licznych badaniach epidemiologicznych wykazano bezpośredni związek między czasem, jaki pacjenci narażeni są na wdychanie zanieczyszczeń a ich chorobami. Pyły zawieszone mają negatywny wpływ zwłaszcza na układ krążenia i układ oddechowy, mogą prowadzić do takich chorób jak m.in. astma oskrzelowa, rak oskrzela, POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) i niewydolność serca. – Obserwujemy, że dziś na choroby nowotworowe zapadają w Małopolsce coraz młodsze osoby, których problemy nie są związane z genami, żyją zdrowo, nigdy nie paliły i nie były narażone na bierne palenie – powiedziała dr Ewa Konduracka kardiolog z krakowskiego szpitala Jana Pawła II.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że zmiany muszą postępować w kilku kierunkach równocześnie. Ważna jest nie tylko wymiana pieców i ustalenie norm dla paliw stałych, ale także rozwój komunikacji publicznej co zmniejszy zanieczyszczenie spowodowane ruchem samochodowym.

2

 

UMWM /Biuro prasowe

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"