Polityka, Z ostatniej chwili

Dumny wójt Stawiarski z pucharem za „Najlepszą gminę wiejską w Polsce”

Opublikowano: Maj 13, 2017 o 8:23 am   /   przez   /   komentarze (0)

Gmina Chełmiec kolejny raz z rzędu znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce w kategorii „Najlepsza gmina wiejska 2016 roku”, oraz na trzecim miejscu w skali kraju w rankingu energii odnawialnej. Te prestiżowe rankingi obejmujące wszystkie samorządy w Polsce prowadzi Związek Powiatów Polskich.

Dnia 11 maja 2017 roku, Bernard Stawiarski – Wójt Gminy Chełmiec na XXII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich odbywającym się w Kołobrzegu odebrał puchar oraz dyplom gratulacyjny.

Warto zaznaczyć, że Ogólnopolski Ranking Związku Powiatów Polskich to jedyny NIEODPŁATNY w Polsce ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line, który obejmuje wszystkie gminy wiejskie i miejskie w Polsce, a prowadzony jest od 2003 roku. Gminy wiejskie oceniane są według 90 kryteriów podzielonych na bloki tematyczne. Kolejność w Rankingu uzależniona jest od uzyskiwanych ocen punktowych za zgłaszane w ciągu danego roku projekty, osiągnięcia i dowody ponadprzeciętnej aktywności w poszczególnych obszarach działalności. Szczególnie ważna przy ocenie jest aktywność gminy w korzystaniu ze środków europejskich i krajowych. Ponadto pod uwagę brane są również inne dziedziny, między innymi rozwój energii odnawialnej, poprawa obsługi mieszkańców, wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promocja gminy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, wzmocnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także pozyskiwanie certyfikatów w zakresie jakości zarządzania.

Kategorie w których nasza gmina zdobyła najwięcej punktów to przede wszystkim pozyskiwanie funduszy pozabudżetowych, wspieranie rozwiązań proekologicznych, wsparcie osób wykluczonych społecznie, wspieranie działań sportowych oraz rozwój bazy infrastrukturalnej. Do tego dochodzi jeszcze modernizacja i cyfryzacja urzędu, zwiększenie wiedzy urzędników poprzez specjalistyczne szkolenia, usprawnienie procedur poprzez elektroniczny obieg dokumentów oraz udostępnienie urzędu dla osób niepełnosprawnych. Wszystko po to, aby jakość obsługi mieszkańców uległa znacznej poprawie.

Nagrodą w konkursie oprócz wyróżnienia gminy w mediach ogólnopolskich jest puchar oraz dyplom dla gminy, oraz możliwość posługiwania się prestiżowym znakiem „Lider Rankingu Gmin Wiejskich 2016” i honorowym tytułem  „Dobry Polski Samorząd 2016”.

 

UG Chełmiec

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a