Polityka, Z ostatniej chwili

Jerzy Koźmiński wyróżniony nagrodą im. Józefa Oleksego

Opublikowano: 13 kwietnia, 2018 o 10:25 am   /   przez   /   komentarze (0)

W poniedziałek w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się uroczystość wręczenia nagrody im. Józefa Oleksego. W uroczystościach wziął udział radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń.

“Nagroda imienia Józefa Oleksego za wrażliwość społeczną, umiejętność rozwiązywania konfliktów, krzewienie postawy dialogu, szacunku i tolerancji w życiu publicznym” to wyróżnienie przyznawane przez fundację założoną po śmierci byłego premiera i marszałka Sejmu.

Inicjatorami Nagrody są rodzina oraz przyjaciele Józefa Oleksego z czasów jego działalności politycznej oraz pracy naukowej w Szkole Głównej Handlowej (dawniej SGPiS):

„Józef Oleksy (1946 – 2015) był wybitną postacią polskiej polityki. Należał do działaczy lewicy, którzy wprowadzali Polskę i polską lewicę w system demokratyczny. Dzięki swojemu patriotyzmowi oraz przywiązaniu do idei państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego, pomógł zdobyć społeczną akceptację dla lewicy.

Józef Oleksy wniósł też ważny wkład w budowanie międzynarodowej pozycji Rzeczpospolitej w Europie i na świecie jako demokratycznego i nowoczesnego państwa. W polskim życiu publicznym stał się symbolem dialogu, otwartości i tolerancji dla innych. Nagroda Jego imienia jest hołdem dla pamięci i życiowej drogi Józefa Oleksego. Ma też być punktem odniesienia dla ludzi, którzy podobnie jak Józef Oleksy, postrzegają świat i politykę.

Nagroda adresowana jest do uczestników życia publicznego, którzy swoją postawą i działalnością dają świadectwo, że bliskie są im ideały, którymi kierował się Józef Oleksy.”

Pierwszym laureatem nagrody był prof. Karol Modzelewski. Statuetkę i czek za rok 2017 odebrał Jerzy Koźmiński, wybitny dyplomata, były ambasador RP w USA. Laudację na cześć laureata wygłosił prezydent Aleksander Kwaśniewski, a wyróżnienie wręczyli: Maria Oleksy, Danuta Waniek oraz Zygmunt Berdychowski.

fot. Sławomir Sikora

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a