Polityka, Z ostatniej chwili
Konwent Marszałków RP: Małopolska przejmuje stery!
Małopolska symbolicznie przejęła przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. Laskę marszałkowską – symbol przewodnictwa – przekazał marszałkowi Łukaszowi Smółce marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, gospodarz zakończonych dziś dwudniowych obrad konwentu w Szczecinie. Prezydencja naszego regionu rozpocznie się w styczniu i potrwa pół roku.
Symboliczne przekazanie laski marszałkowskiej było zwieńczeniem drugiego dnia obrad Konwentu Marszałków Województw RP, zorganizowanego przez marszałka województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie.
Z początkiem przyszłego roku przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP, a tym samym koordynację działań Konwentu przejmie Małopolska. Przewodnictwo naszego regionu rozpocznie się w styczniu i potrwa sześć miesięcy. W tym czasie Małopolska będzie gospodarzem posiedzeń konwentu. Będzie też odpowiedzialna za działania związane m.in. z przygotowaniem projektów wspólnych stanowisk samorządów w różnych istotnych sprawach
– powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Dla Małopolski będzie to wspaniała okazja by zaprezentować, jak dynamicznie rozwija się region i pokazać jego ogromny potencjał: gospodarczy, turystyczny czy kulturalny. Czas przewodnictwa pozwoli nam również podzielić się z naszymi gośćmi naszymi wartościami: ogromnym szacunkiem dla otwartego dialogu, wiarą w siłę dobrej współpracy i słynną małopolską gościnnością, pielęgnowaną od pokoleń w całym regionie. Te pół roku będzie miało dla nas szczególny wymiar, bo zbiegnie się z czasem przewodnictwa Polski w Radzie UE, również rozpoczynającym się 1 stycznia 2025 roku
– podkreślił Łukasz Smółka.
Dwudniowe obrady w Szczecinie
Wcześniej tego dnia kontynuowano dyskusje rozpoczęte pierwszego dnia obrad, przyjęto stanowiska i podsumowano rozmowy oraz podjęte ustalenia w zakresie najważniejszych tematów konwentu: Polityki Spójności po 2027 roku, Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, współpracy Rządu RP z samorządami województw i ich promocji podczas Wystawy Światowej Expo 2025 w Japonii.
Wydarzeniami towarzyszącymi drugiego dnia konwentu były: spotkanie warsztatowe zorganizowane w ramach konferencji H2Szczecin – Wodór Napędem Regionów oraz debata ekspercka pn. „Przyśpieszenie rowerowe. Jak stworzyć w Polsce klimat do budowy dobrej infrastruktury rowerowej”.
W debacie poświęconej rozwojowi infrastruktury rowerowej uczestniczył marszałek Łukasz Smółka, który przedstawił działania realizowane przez Małopolskę w tym obszarze.
Budowa zintegrowanej sieci tras rowerowych w Małopolsce jest dla nas operacją o znaczeniu strategicznym, realizowaną przy wsparciu środków europejskich w ramach programu Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2027. Już w tej chwili w regionie można korzystać z kilkuset kilometrów sieci szlaków rowerowych VeloMałopolska. Na sieć składa się łącznie osiem tras: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloMetropolis, VeloNatura, VeloPrądnik, VeloSkawa, VeloRaba i VeloRudawa. Ciągle realizowane są nowe projekty lokalne, mające na celu łączenie istniejących już odcinków tak, by tworzyć trasy długodystansowe
– powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Przykładowo, w ubiegłym miesiącu rozpoczęliśmy budowę odcinka w Myślenicach – fragment trasy VeloRaba. Docelowo będzie ona miała długość 120 km i pozwoli rowerzystom bezpiecznie i komfortowo pokonać trasę od okolic Nowego Brzeska do okolic Rabki Zdrój, wiodącą przez jedne z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejscowości tej części Małopolski
– dodał marszałek.
Podkreślił jednocześnie, że rozbudowa sieci tras rowerowych jest realizowana w myśl koncepcji, w której Małopolska stanowi szkielet, do którego dołączają się gminy.
Tak, aby nasze ścieżki łączyły się z województwem Mazowieckim, Podkarpackim czy Śląskim i tworzyły ogólnopolską, ale i europejską sieć dróg rowerowych. Rowerzyści muszą mieć też przyjazny klimat w pociągach czy autobusach, by móc przewozić rowery, ale także pracodawcy muszą tworzyć miejsca, w których pracownik może ten rower przechować. Ścieżki rowerowe dedykujemy „od maluszka do staruszka”. Chcemy, by się pojawiały na nich całe rodziny
– zapewnił.
Małopolskie przewodnictwo w Konwencie Przewodniczących Sejmików Województw RP
Konwentowi Marszałków Województw RP towarzyszył Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP, w którym uczestniczył wiceprzewodniczący SWM Wojciech Skruch. Dla Małopolski jednym z najważniejszych punktów pierwszego dnia obrad Konwentu w Szczecinie było symboliczne przekazanie steru tego konwentu. Symboliczne, drewniane koło sterowe z rąk Teresy Kaliny – Przewodniczącej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego odebrał Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący SWM.
W programie pierwszego dnia obrad Konwentu Marszałków Województw RP znalazły się rozmowy poświęcone takim tematom jak m.in. wodór, który może stać się podstawą nowego modelu energetyki w Polsce, Polityka Spójności po 2027 roku i postulaty polskich samorządów w tym zakresie czy współpraca samorządów regionalnych z rządem RP.
W wydarzeniach dwudniowego konwentu, prócz marszałka Łukasza Smółki i wiceprzewodniczącego SWM Wojciecha Skrucha uczestniczyli także radni województwa Dariusz Badurski i Marek Wierzba.
***
Konwent Marszałków RP to organ opiniodawczo-doradczy Związku Województw RP. Konwent został powołany w 1999 roku, wraz z powstaniem samorządów szczebla wojewódzkiego. Narodziła się wówczas potrzeba utworzenia forum, którego rolą byłoby działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach.
Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Każde z posiedzeń kończy się podjęciem wspólnych stanowisk, które są przekazywane do władz centralnych i innych zainteresowanych jednostek.
Małopolska była gospodarzem spotkań Konwentu Marszałków RP już trzykrotnie – w 2000 roku, 2008 roku i w pierwszym półroczu 2017 roku. Po raz czwarty obejmie przewodnictwo w Konwencie 1 stycznia 2025 roku.
UMWM
Wolna Wigilia od przyszłego roku. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta
OSP Kadcza niedługo pozyska nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy
Starosądeczanie laureatami Gali Patriotów 2024
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm