Polityka

Lasy Państwowe chcą wydać miliony złotych

Opublikowano: 20 kwietnia, 2015 o 7:25 am   /   przez   /   komentarze (0)

Spotkanie pod hasłem „Współpraca Lasów Państwowych z jednostkami samorządu terytorialnego” odbyło się w dniach 14-15 kwietnia na terenie województwa mazowieckiego i zgromadziło wielu samorządowców i pracowników regionalnych nadleśnictw z całej Polski.

Zgodnie ze strategią Lasy Państwowe do 2030 roku chcą wydać miliony złotych na wspólne przedsięwzięcia z samorządami. Oprócz dróg dofinansowywane mają być przede wszystkim projekty turystyczne.

Strategia Lasów Państwowych zakłada też udostępnianie terenów w formie dzierżawy, samorządom w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć.

Pierwszy dzień konferencji przeznaczony został głównie na omówienie dotychczasowej współpracy Lasów Państwowych i jednostek samorządu terytorialnego, a także na przedstawienie już zrealizowanych, bądź będących w trakcie realizacji wspólnych projektów. Dyskutowano między innymi o warunkach formalno-prawnych wzajemnej współpracy w tym i możliwości finansowania wspólnych projektów.

Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się między innymi z  Programem Lasów Państwowych Puszcza Białowieska – Leśne Dziedzictwo Europy. Prezentację przedstawił kierownik projektu Waldemar Sieradzki wraz z burmistrzem Hajnówki Jerzym Sirakiem, wójtem gminy Narewka Mikołajem Pawilczem oraz wicemarszałkiem Maciejem Żywno.

W drugim dniu konferencji dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Tomasz Sot przedstawił dotychczasowe uwarunkowania i doświadczenia współpracy z samorządami na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Uczestnicy konferencji zwiedzili również perełkę turystyczno ekologiczną Nadleśnictwa Kozienice, Królewskie Źródła.

W konferencji Gminę Stary Sącz reprezentował wiceburmistrz Kazimierz Gizicki. Gmina Stary Sącz terytorialnie obejmuje 10 tyś. hektarów  z czego 41% to lasy. W zarządzie Nadleśnictwa znajduje się około trzech tysięcy hektarów lasu, pozostałe tysiąc hektarów są w rękach osób prywatnych.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"