Polityka, Z ostatniej chwili

Nie będzie Młodzieżowej Rady Gminy w Starym Sączu

Opublikowano: 4 października, 2021 o 6:48 am   /   przez   /   komentarze (0)

W gminie Stary Sącz radni jednogłośnie odrzucili wniosek Młodych Demokratów z Krakowa, którzy podobnie jak do pozostałych samorządów na terenie Małopolski zwrócili się o utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy.

Rada Miejska w Starym Sączu pragnie podkreślić, że w pełni podziela przekonanie wnioskodawcy o konieczności upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży i pozytywnym wpływie udziału młodzieży w zarządzaniu gminą. Rada Miejska zwraca jednak uwagę, że wniosek w przedmiotowej sprawie złożony został przez stowarzyszenie z siedzibą w Krakowie i brak w nim nawiązania do inicjatywy środowisk lokalnych – czytamy w uzasadnieniu uchwały o odrzuceniu pomysłu.

Bardzo popieram pomysł powstania Młodzieżowej Rady Gminy -mówiła radna Magdalena Sznajder –jednak taka rada musi powstać z inicjatywy naszej młodzieży i mam nadzieję, że powstanie.

 Mimo, że ustawa o samorządzie gminnym nie wymaga, aby wnioskodawcą był podmiot reprezentujący społeczność lokalną, to jednak w ocenie Rady do osiągnięcia wymienionych wyżej celów nieodzowna jest inicjatywa i zaangażowanie młodzieży reprezentującej przede wszystkim środowiska lokalne. Tylko wówczas konsultacyjno-opiniodawcze zadania realizowane przez młodzieżową radę będą mogły w pełni przyczynić się do rozwoju gminy i społeczności lokalnej. Inicjatywa stowarzyszenia, którego siedziba mieści się w Krakowie, jest ważnym sygnałem dla Rady Miejskiej w Starym Sączu, wskazującym na zainteresowanie taką formą udziału społeczności w sprawowaniu władzy, nie mniej jednak bez wyraźnego zainteresowania młodzieży lokalnej, inicjatywę taką uważa się za przedwczesną.

Nie będziemy na siłę tworzyć takiej rady tylko dlatego, że ktoś z zewnątrz zwrócił się do nas z taką propozycjąmówi burmistrz Jacek Lelekjesteśmy otwarci na taką inicjatywę jeśli tylko wystąpią do nas młodzi ludzie z terenu miasta i Gminy Stary Sącz.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a