Polityka

Ponad 4,5 mln bonów szkoleniowych trafi do Małopolan

Opublikowano: 17 lutego, 2016 o 7:30 am   /   przez   /   komentarze (0)

Do 2023 w ramach projektu Kierunek Kariera ponad 46 tys. pracujących Małopolan skorzysta z bonów szkoleniowych. Zostaną oni objęci specjalistyczną usługą doradczą, a następnie na podstawie stworzonego planu rozwoju wybiorą dla siebie jedną z form kształcenia. W 2016 r. oferowane są szkolenia językowe, komputerowe i z zakresu kompetencji ogólnych.

Łącznie do rozdysponowania jest 4 666 666 bonów szkoleniowych. Trafią one do pracujących mieszkańców Małopolski, którzy mają więcej niż 25 lat i zakończyli swoją edukację co najwyżej na poziomie matury. Dotyczy to również osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale nie zatrudniających pracowników. Drugą grupą, która otrzyma wsparcie w ramach projektu są osoby powyżej 50. roku życia, niezależnie od wykształcenia.

Pierwszym etapem będzie tzw. Bilans Kariery, czyli rozpoznanie potrzeb szkoleniowych klientów i wsparcie ich w podjęciu decyzji o dalszej drodze zawodowej. W trakcie Bilansu uczestnicy odkryją i uporządkują wraz z doradcą zawodowym, wszystko to, co wiedzą i umieją. Będą mogli lepiej określić swoje możliwości, to co chcą robić w przyszłości, jak się kształcić, czy jakie szkolenie wybrać. Uczestnicy dowiedzą się, co stanowi ich przewagę na rynku pracy. W efekcie poznają swoje możliwości, potencjał i skompletują portfolio, a doradca pomoże im stworzyć indywidualny plan rozwoju edukacyjno-zawodowego. Bilans jest pierwszym krokiem do otrzymania bonów szkoleniowych.

W drugiej połowie roku zostanie uruchomiony system bonów szkoleniowych, dzięki któremu uczestnicy na bazie stworzonego z doradcą planu rozwoju wybiorą dla siebie jedną z form kształcenia: szkolenie czy np. przystąpienie do egzaminu z języka obcego. W 2016 roku w ofercie znajdą się szkolenia językowe, komputerowe i z zakresu kompetencji ogólnych. Uczestnicy otrzymają bony szkoleniowe po podpisaniu odpowiedniej umowy i wpłacie max. 14% wartości tych bonów. Oferty kształcenia będą dostępne w bazie tworzonej w ramach projektu. Baza ta będzie obejmowała usługi jedynie tych instytucji szkoleniowych, które spełnią wymogi jakościowe.

Bony szkoleniowe to prosty, szybki, nastawiony na jakość i dający swobodę wyboru sposób na rozwinięcie swoich kompetencji lub podniesienie kwalifikacji. System podmiotowego finansowania kształcenia (przez bony szkoleniowe) daje możliwość skorzystania z funduszy unijnych bez zbędnych formalności. Uczestnik szkolenia nie musi przechodzić skomplikowanych procedur naboru. Ma możliwość wyboru szkolenia dostosowanego do swoich potrzeb, a płatności w formie bonów ułatwiają rozliczenie.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza zainteresowane osoby, spełniające wymogi dotyczące zatrudnienia, wieku i wykształcenia do udziału w Bilansie Kariery i szkoleniach finansowanych przy pomocy bonów. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.pociagdokariery.pl.

 

UM Kraków

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"