Polityka

Poseł Marian Cycoń z medalem. Uważam się za Jego syna -mówi Lelek

Opublikowano: 9 czerwca, 2015 o 12:52 pm   /   przez   /   komentarze (4)

W poniedziałek 8 czerwca 2015 r. w sali Sokoła odbyło się 8. uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej w Starym Sączu z okazji XXV-lecia Samorządu Terytorialnego, z udziałem posłów na Sejm RP, radnych wojewódzkich i powiatowych, wszystkich burmistrzów Starego Sącza od 1990 r. oraz radnych siedmiu kadencji.

Posiedzenie umilił koncert starosądeczanina Mateusza Perza (zapraszamy na Jego recital podyplomowy 19 czerwca o 18:00 w Kinie Sokół, wstęp wolny)

Rada przyjęła przez aklamację okolicznościową rezolucję z okazji XXV-lecia Samorządu Terytorialnego. Przewodniczący kolejnych rad w Gminie przyznali medal i tytuł „Samorządowca 25-lecia” posłowi Marianowi Cyconiowi, najdłużej sprawującemu urząd burmistrza Starego Sącza, honorowemu obywatelowi miasta.

Z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować moim poprzednikom, panom burmistrzom Maciejowi Szuflickiemu, Marianowi Kuczajowi a w szczególności panu posłowi Marianowi- Cyconiowi. Uważam się za Jego samorządowego syna -powiedział burmistrz Jacek Lelek –ja już podliczyłem jako matematyk, że pan Marian Cycoń rządził sam tyle lat ile my wszyscy w sumie, także Jego dokonania w Starym Sączu są szczególne.

Osoby zasłużone dla idei samorządności oraz radni wszystkich kadencji, począwszy od 1990 roku, otrzymali okolicznościowe medale 25-lecia starosądeckiego samorządu. Pierwsze medale odebrali wybierani do rady -burmistrzowie: Maciej Szuflicki, Marian Cycoń i Marian Kuczaj, później obecni na sesji przewodniczący rady: Wiesław Śledź, Jan Gomółka, Jerzy Górka, Marian Lis, Kazimierz Gizicki, Ewa Zielińska a także wszyscy radni na przestrzeni tych VII kadencji.

Wśród wyróżnionych i zasłużonych dla Starego Sącza znaleźli się również: wieloletni proboszcz parafii św. Elżbiety ks prałat Alfred Kurek, członek Zarządu Leszek Zegzda i radny województwa Stanisław Pasoń.

Dokonania i inwestycje minionego 25-lecia są Państwa zasługą i udziałem. Można wymienić wiele przykładów mówił członek ZWM Leszek Zegzda, zwracając się do byłych i obecnych radnych.Stary Sącz jest szczególnym miejscem na mapie Małopolski, o które trzeba dbać i o które trzeba się nieustannie troszczyć. To miasto jest prawdziwą, duchową stolicą Małopolski, jest miastem świętej Kingi, patronki wszystkich samorządowców dodał.

Głos w czasie sesji zabierali także: poseł Andrzej Romanek, wielokrotny radny, członek zarządu miast i przewodniczący rady Marian Lis, członek zarządu województwa, najmłodszy radny wybrany do samorządu Gminy w 1990 r. i obecny radny Mirosław Garbacz.

Wszyscy zgromadzeni na uroczystym posiedzeniu minutą ciszy upamiętnili już nieżyjących radnych, w tym byłego przewodniczącego Andrzeja Czerpaka.

Jest to chwila bardzo podniosła, świętujemy 25-lecie starosądeckiego samorządu. Samorząd to sztafeta i często jest tak, że zmiana pałeczki w tej sztafecie odbywa się w dość burzliwych okolicznościach, ale dobrze że są takie jubileusze, bo z pewnej preskryptywny możemy popatrzeć na to co przez 25 lat zrobiono dla naszej małej ojczyzny.Powodów do zadowolenia i satysfakcji mamy wiele Trzeba zauważyć, ze gmina wypiękniała. Jest nam miło, że Stary Sącz jest przedmiotem podziwu przyjezdnych, zazdrości sąsiadów a my rośniemyposumował burmistrz Jacek Lelek.

25 lat temu, 8 marca 1990 roku sejm RP uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, a 27 maja odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin. Otworzyło to drogę do tego, by to obywatele decydowali o sprawach, które dotyczą miejsca, w którym żyją i pracują. W historii samorządu 25 lat to okres wielu dokonań i osiągnięć. W Starym Sączu pierwsza sesja Rady po wolnych wyborach odbyła się 6 czerwca 1990 roku. W jej skład wchodziło wówczas 24 radnych, ale już w kolejnych kadencjach 28. Do roku 2002 rada decydowała o wyborze władz wykonawczych gminy, dokonując wyboru burmistrza i jego zastępcy. Po reformie samorządowej w 2002 roku w skład rady wchodziło 21 radnych, a burmistrz był wybierany przez ogół społeczeństwa w wyborach bezpośrednich.

W okresie 25-lecia w Starym Sączu odbyło się łącznie 311 posiedzeń Rady Miejskiej, na których zostało podjętych 3448 uchwał i 6 rezolucji. Nadano także 7 tytułów Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Stary Sącz.

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (4)

  • 9 czerwca, 2015 o 2:49 pm Anonim

    tak tak.. gratulacje, nagrody, uściski… tylko pytam za co i po co te imprezy.. Gdzie panie Lelek jest ta STREFA EKONOMICZNA, którą obiecywałeś… bo jakoś wielka cisza! MIASTO EMERYTÓW I RENCISTÓW! WIDAĆ ZRESZTĄ PO ZDJĘCIACH!!

  • 9 czerwca, 2015 o 3:27 pm angry

    a czego tu się spodziewać, jak zmianą herbu się zajmują ( o ironio!!!) a interpelacje radnych dotyczą bałaganu, zepsutych lamp i wiat przystankowych. tak tak byle do emerytury dociągnąć….a zapomniałem, jeszcze uchwały komu nagrody dać.

  • 9 czerwca, 2015 o 7:01 pm Mieszkaniec

    Zapytam komentatorów. co wy zrobiliście dla Starego Sącza?
    A pużniej oceniajcie innych. Ja składam gratulacje samorzadowcom, za ich prace dla rozwoju gminy.

  • 10 czerwca, 2015 o 8:47 pm WWW.

    Wygląda na to, że uczyli się ortografii i mają tego efekty w odróżnieniu…

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"