Polityka, Z ostatniej chwili

Poseł Mularczyk interweniuje w sprawie całodobowej opieki okulistycznej

Opublikowano: Marzec 8, 2019 o 9:18 am   /   przez   /   komentarze (0)

W związku z licznymi prośbami mieszkańców Sądecczyzny w sprawie całodobowej opieki okulistycznej, poseł Arkadiusz Mularczyk wystosowywał odpowiednie pismo w tej sprawie  do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Cytujemy:

 „ Od pewnego czasu, regularnie w moim biurze poselskim zdarzają się interwencje związane z niewystarczającym zaopiekowaniem mieszkańców Nowego Sącza i subregionu sądeckiego w stałą opiekę okulistyczną, zwłaszcza w sytuacjach gdy wymagane jest nagłe i szybkie udzielenie specjalistycznej pomocy lekarskiej. W ostatnich dniach, po raz kolejny doszło do sytuacji, gdzie dziecku nie potrafiono udzielić skutecznej pomocy w sytuacji nagłej, przez co narażono na niepotrzebny stres dziewczynkę oraz jej matkę. Ponadto niedawno wpłynęło także do mojego biura poselskiego pismo od mieszkanki powiatu nowosądeckiego, która za pośrednictwem sołtysa wsi Powroźnik zwraca się z gorącą prośbą i apelem o przywrócenie stałych dyżurów – całodobowej opieki okulistycznej na terenie właśnie powiatu nowosądeckiego. Autorka listu pisze, że odkąd zlikwidowano tzw. „ostre dyżury” całodobowe w pobliskich dla Nowego Sącza – Gorlicach, mieszkańcy subregionu skazani są na interwencję dopiero na całodobowych oddziałach w Krakowie, albo w Krośnie.  Uprzejmie proszę
o przeanalizowanie opisanej przeze mnie sytuacji i rozważnie możliwości utworzenie całodobowego oddziału okulistycznego bliżej Nowego Sącza. Przypomnę, że teren subregionu sądeckiego poprzez swoją specyfikę wymaga łatwego dostępu do specjalistycznej opieki lekarskiej, także w przypadkach nagłych. Region Sądecczyzny jest miejscem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, każdego roku od wiosny, do zimy nasz subregion odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów z całej Polski i zagranicy. Gdy dochodzi do potrzeby udzielenia nagłej pomocy lekarskiej – dojazd do Krakowa jawi się jako niezbyt łatwa i czasochłonna wyprawa. Interwencja i sprawa opisana przez mieszkankę miejscowości Powroźnik, którą przytoczyłem powyżej jest obecna również w dokumentacji zgromadzonej w Ministerstwie Zdrowia pod sygnaturą: UZ-AK. 749.6.2018 MM.

Zwracam się więc z zapytaniem do Pana Ministra:

  1. Czy Pan Minister widzi możliwość utworzenia całodobowej opieki okulistycznej na terenie Nowego Sącza lub subregionu sądeckiego?”

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a