Polityka
Prezydent RP z wizytą w Kolejach Małopolskich

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z zarządem spółki Koleje Małopolskie oraz zwiedził Punkt Techniczno–Eksploatacyjny Kolei Małopolskich. W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli: Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, Doradca Prezydenta RP Alvin Gajadhur, poseł na Sejm RP Andrzej Adamczyk, Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego i Radosław Włoszek – prezes Kolei Małopolskich.

Spółka „Koleje Małopolskie” sp. z o.o. to podmiot, w którym 100 proc. udziałów posiada samorząd województwa małopolskiego. W ubiegłym roku obchodziła 10-lecie swojej działalności. W tym samym roku obsłużyła rekordowe ponad 13 milionów podróżnych, natomiast z Małopolskich Linii Dowozowych skorzystały ponad 4 miliony pasażerów.
Obecnie, każdego dnia po całej Małopolsce porusza się ponad 500 pociągów. Ta forma transportu cieszy się dużą i szybko rosnącą popularnością. Najlepiej świadczy o tym sukces, jaki odnotowaliśmy – tylko w ubiegłym roku pociągi przewiozły w Małopolsce ponad 26,5 mln pasażerów. Gdyby doliczyć do tego pasażerów korzystających z usług Małopolskich Linii Dowozowych liczba ta wzrasta do ponad 30 mln. To utwierdza nas w przekonaniu, że rozwój szybkiego, bezpiecznego i ekologicznego transportu oraz rozszerzanie siatki połączeń należą do najważniejszych zadań samorządu województwa

– podkreśla marszałek Łukasz Smółka.
Jak podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda w wypowiedzi dla dziennikarzy, Koleje Małopolskie zaczynały od jednego połączenia kolejowego pomiędzy Wieliczką a Krakowem. – Już to było wielkim udogodnieniem dla mieszkańców przede wszystkim Wieliczki, ale także dla turystów, którzy chcieli się przemieszczać z Krakowa do Wieliczki – dodał.
W tej chwili spółka działa na obszarze całej Małopolski. Obsługuje nie tylko linie kolejowe, ale – by umożliwić korzystanie z publicznego transportu większej liczbie mieszkańców województwa – realizuje także połączenia hybrydowe, włączając w to autobusy. – Cała idea polegała na tym, aby 30 procent gmin, które były obsługiwane przez linię kolejowe, mogło zostać połączone z pozostałymi, które torów kolejowych nie mają – mówił Prezydent RP.
Wzrost liczby przewiezionych pasażerów tylko w transporcie kolejowym wyniósł o 45,1 proc. w odniesieniu do roku 2023, natomiast w zakresie publicznego transportu drogowego – 98,1 proc. Wynik ten był możliwy dzięki podejmowanym przez spółkę działaniom na rzecz zwiększenia zainteresowania tą formą podróżowania poprzez m.in. rozwój istniejących już linii, jak i uruchomienie nowych połączeń.
Krokiem milowym dla rozwoju transportu kolejowego w Małopolsce było otwarcie Punktu Techniczno–Eksploatacyjnego w Krakowie. Podstawowym zadaniem placówki jest terminowa i planowa obsługa pociągów, w tym zadania z zakresu utrzymania, serwisu i napraw pojazdów kolejowych. Własne zaplecze skraca czas bieżącej obsługi taboru bez konieczności dojazdu do odległych punktów, a docelowo będzie również możliwe świadczenie kompleksowych usług dla innych przewoźników.
– Cieszę się ogromnie z tych wszystkich inwestycji. Przyjmuję je z wielką satysfakcją jako krakowianin, jako mieszkaniec Małopolski. Dziękuję za nie ogromnie, bo faktycznie stanowią ogromne udogodnienie – mówił Prezydent RP w Krakowie. Zwrócił uwagę, że bogata siatka połączeń transportu publicznego to nie tylko udogodnienia dla mieszkańców, ale też turystów. – Niezwykle ważny jest też fakt, że jest to transport ekologiczny, a więc związany z nowoczesnym rozwojem Polski – podkreślił.
UMWM
Najlepsze siatkarki w powiecie uczą się w starosądeckim liceum
Sądeccy policjanci po służbie ratowali kierowcę, który źle się poczuł podczas jazdy
Czy warto pojechać do Japonii na wycieczkę? Przewodnik dla podróżników
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm