Polityka, Z ostatniej chwili

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Sądeczanie pamiętali!

Opublikowano: 14 grudnia, 2015 o 10:18 am   /   przez   /   komentarze (0)

Prezydent Ryszard Nowak wraz z wiceprezydentem Wojciechem Piechem oraz przewodniczącą Rady Miasta Bożeną Jawor  uczestniczyli w obchodach 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana w kościele Matki Bożej Niepokalanej przez   ks. proboszcza Kazimierza Markowicza, ks. prałata Antoniego Koterlę i ks. Wojciecha Łokcia.

W homilii ks. proboszcz Kazimierz Markowicz przypomniał grudzień 1981 roku i kolejne miesiące, w których Polacy walczyli o wolność i godność. Przypomniał podejmowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II działania, które miały pomóc wyjść Polsce z kryzysu.

Ojciec Święty modlił się za Polskę. Troska Jana Pawła II o własną Ojczyznę pozwalała przetrwać tym, którzy walczyli o wolność narażając własne życie.

Po eucharystii  Sądeczanie w asyście licznych pocztów sztandarowych przeszli pod pomnik Solidarności. Tam szef sądecko-gorlickiego oddziału NSZZ „Solidarność” Krzysztof Kotowicz przypomniał czasy stanu wojennego, grudniową noc 1981 i podkreślił, że wprowadzenie przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego w Polsce to rozpoczęcie wojny, która miała na celu zdusić rozpoczęte przemiany polityczne jak i gospodarcze w  kraju.

Już w nocy z 12 na 13 grudnia komunistyczni siepacze wdzierali się  do domów i mieszkań działaczy NSZZ Solidarność dokonując masowych aresztowań. W niektórych regionach kraju rozległy się strzały. To władza strzelała do robotników. Ta władza, która zapewniła w konstytucji równość i wolność obywateli. Władza, która dała obywatelom wszystko: kartki na cukier, mięso nawet na papierosy i wódkę. No cóż jeszcze można było chcieć?  Tych, którzy myśleli inaczej trzeba było zastrzelić, zamordować, zniszczyć– mówił przewodniczący „Solidarności”.-  W kraju szalał terror. Wprowadzono godzinę milicyjną, nastąpiły aresztowania i zwolnienia ludzi z pracy. Uciszano ludzi, którzy mówili prawdę, jak ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Krzysztof Kotowicz przypomniał, że w całym kraju w czasie stanu wojennego według oficjalnego rejestru zginęło ponad 100 osób.

Represje nie ominęły również Ziemi Sądeckiej. Pamiętam tą grudniową noc. Internowano do Załęża koło Rzeszowa 26 osób. Kolejne aresztowania, 17 osób to rok 1982. Natomiast w 1984 roku po rewizjach aresztowano 14 osób. Przy tej okazji należy wspomnieć również  o śp. Zbigniewie Szkarłacie, który poniósł śmierć w wyniku pobicia, w lutym 1986 roku. Dzisiaj obchodzimy dzień pamięci ofiar stanu wojennego. W tym dniu spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie i tu pod Pomnikiem Solidarności, by oddać hołd ofiarom stanu wojennego. Należy podkreślić, że ofiary to nie tylko osoby internowane, aresztowane ale również ich rodziny matki, żony  i dzieci. Niektórzy przez całe następne lata przeżywali traumę jak ich bliskich w nocy skutych kajdankami wyprowadzano z domu. Do ofiar stanu wojennego należy zaliczyć również tych którzy dostali bilet w jedną stronę. Oni przez długie lata nie mieli prawa powrotu do domu. Pomimo dramatycznych wydarzeń Solidarność wciąż żyła, w ukryciu. Organizowano pomoc dla potrzebujących prowadzono działalność informacyjną i wydawniczą.Wsparcia udzielał kościół. Odbywały się msze za Ojczyznę.

Dzisiaj ofiarom tamtym wydarzeń oraz wszystkim zaangażowanym w działalność Solidarności dla dobra Ojczyzny i obywateli jesteśmy winni pamięć. Dzisiaj również powinniśmy angażować się, w to co dzieje się w naszym kraju, aby Polska była Polską – zakończył swoje wystąpienie szef sądecko-gorlickiego oddziału NSZZ „Solidarność” Krzysztof Kotowicz.

Po wystąpieniu przewodniczącego wiązanki kwiatów złożyły delegacje: parlamentarzystów, władz miasta, powiatu, przedstawiciele Rady Miasta Nowego Sącza, NSZZ „Solidarność”, sądeckich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Gazety Polskiej. Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zakończyły się odśpiewaniem, wykonywanej przez Jacka Kaczmarskiego, piosenki pt. „Mury”, która stała się hymnem rodzącej się „Solidarności” i antykomunistycznej opozycji.

Uroczystości pod pomnikiem „Solidarności” poprowadził Janusz Michalik z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

źródło i fot. mat prasowe UM Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"