Polityka, Z ostatniej chwili

Rodzina 500+ Ruszają konsultacje społeczne

Opublikowano: 22 grudnia, 2015 o 9:10 am   /   przez   /   komentarze (0)

Projekt ustawy wprowadzającej świadczenie dla rodzin 500 zł został skierowany do konsultacji społecznych. Premier Beata Szydło poinformowała o tym podczas świątecznego spotkania z rodzinami wielodzietnymi w Kancelarii Premiera.

– Rodzina jest dla rządu największym zobowiązaniem, chcemy, żeby program „Rodzina 500 plus” był wspólnym naszym projektem – powiedziała podczas sobotniego spotkania z rodzinami premier Beata Szydło.

Projekt „Rodzina 500 plus” to systemowe wsparcia rodzin. Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom na dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. Proponowane rozwiązanie ma zmniejszyć obciążenia finansowe rodzin związane z wychowywaniem dzieci, a tym samym zachęcać do podejmowania decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.

– „Rodzina 500 plus” to najważniejszy po 1989 roku program adresowany do polskich rodzin – powiedziała podczas sobotniego spotkania Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej -„Rodzina 500 plus” wkracza teraz w najważniejszy etap: konsultacji społecznych. Czekamy na uwagi wszystkich Polek i Polaków, a także stowarzyszeń, które zajmują się sprawami rodzin.

Rodzice bez względu na dochody otrzymają po 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a rodziny o dochodach nie wyższych niż 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym) także na pierwsze dziecko.

– Budujemy zaufanie polskich rodzin do rządu. Chcemy pokazać jak ważna jest dla nas siła rodziny. Na tym programie nikt nie straci. Pamiętamy o polityce rodzinnej, ale także o tych, których sytuacja materialna jest najtrudniejsza – dodała minister rodziny.

– Każdy, kto zna życie polskich rodzin, wie że świadczenie 500 zł jest bardzo potrzebne, że jest stworzone na miarę programów, które są realizowane w całej Europie. Dziękujemy za to. Wiemy, że dla wielu polskich rodzin, właśnie w tym okresie przedświątecznym to wielka nadzieja na lepszą jakość życia. Mamy nadzieję że to będzie dobra zmiana – powiedziała podczas spotkania Dorota Bojemska, przedstawicielka rodzin wielodzietnych.

Konsultacje społeczne projektu będą trwały 30 dni.

– Chciałabym aby w kolejnym roku w wigilię zasiadły rodziny liczniejsze niż do tej pory, a tegoroczne święta przebiegały w poczuciu większego bezpieczeństwa i przekonania o tym, że państwo polskie i rząd polski dba o polskie rodziny, pamięta o tych rodzinach – dodała minister Rafalska.

Podczas spotkania z rodzinami premier Beata Szydło i minister Elżbieta Rafalska wraz z zaproszonymi gośćmi pakowały świąteczne prezenty dla mieszkańców Domu Samotnej Matki „Bezpieczna Przystań” w Zielonce i Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Otwocku „Dom otwartych serc”.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci jest dostępny tutaj.

 

źródło i fot. mpips.gov.pl

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"