Polityka

Rodziny o świadczeniu 500+

Opublikowano: Wrzesień 21, 2019 o 9:28 am   /   przez   /   komentarze (0)

Comiesięczne świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ daje poczucie pewności, że wydatki związane z utrzymaniem domu są pod kontrolą. Poza tym dodatkowe pieniądze pozwalają na atrakcyjne spędzanie czasu z rodziną – mówią rodzice.

Program Rodzina 500+ w nowej odsłonie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce. – Pieniądze z 500+ pozwalają rodzinom godnie żyć – mówi Urszula Salwa, mama dwójki dzieci. Dodaje, że rodziny dzięki programowi, rzeczywiście zaczęły żyć na plusie.

Lepsza codzienność i przyszłość

– Program pozwala na spokojne planowanie miesięcznego budżetu z uwzględnieniem wszystkich potrzeb dzieci, włącznie z zajęciami rozwijającymi, wyjściami, wyjazdami i leczeniem. Daje także możliwość oszczędzania na przyszłość – mówi Tomasz Golon, tata sześciorga dzieci. Wsparcie odciąża rodziców także w comiesięcznych opłatach. Agnieszka Pasierbek przyznaje, że z tych pieniędzy opłaca córkom przedszkole. –  Możemy odłożyć część pieniędzy na lokatę, aby zabezpieczyć przyszłość dla naszych dzieci, a także przeznaczyć więcej funduszy na codzienne wydatki, w tym żywność, ubrania i zabawki edukacyjne dla dzieci. Możemy ze spokojem planować codzienne wydatki bez obawy, że na coś nam zabraknie – deklaruje Anna Powroźnik.

Rodzice zgodnie stwierdzają, że pieniądze z programu zdjęły z nich część stresu związanego z planowaniem comiesięcznego budżetu.

Jowita Zdańska, mama czwórki dzieci przyznaje, że 500+ bardzo ułatwiło życie jej rodzinie. – Otrzymane pieniądze pozwalają na opłacanie rachunków i zakup żywności. Program bardzo pomógł w codziennym życiu. Nie martwię się, za co kupić żywność i niezbędne rzeczy dla dzieci – dodaje.

Zajęcia dodatkowe, warsztaty i wyjazdy

– W przypadku naszej rodziny środki z programu przeznaczyliśmy na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego i korepetycje, a także remont mieszkania, w tym przestrzeni dla dzieci, w której się uczą  – mówi Jadwiga Adamska.

To nie jedyna mama, która inwestuje w rozwój dzieci. – Wykupiliśmy dodatkowe zajęcia z języków obcych oraz zajęcia taneczno-gimnastyczne – mówi Joanna Dula, mama dwójki dzieci w wieku szkolnym.

– Dla mnie, matki trójki dzieci program Rodzina 500+ to trafienie w sedno – mówi Ewelina Jurkiewicz. – Wraz z mężem możemy poświęcić dzieciom więcej czasu na wyjazdy rodzinne i wspólne wyjścia związane z kulturą. Bez wyrzeczeń zapewniamy córkom zajęcia dodatkowe tj. zajęcia taneczne, plastyczne czy nauki języka obcego. Dzięki pomocy finansowej mogłam również zadbać o rozwój zainteresowań moich dzieci poprzez m.in. zakup gier edukacyjnych – dodaje.

Podobnego zdania jest Joanna Dula, która podkreśla, że dzięki pieniądzom uzyskanym z programu 500+ rodzina może sobie pozwolić sobie na wczasy czy weekendowe wyjazdy.

Wielodzietni mają lepiej

Od momentu funkcjonowania programu 500+ w nowej formule lepiej życie się samotnym matkom, rodzicom jedynaków, ale także rodzinom wielodzietnym. – Jakość naszej siedmioosobowej rodziny się poprawiła. Możemy zacząć odkładać pieniądze, zrobiliśmy remont, a dzieciom kupiliśmy laptop. Najważniejszy jest jednak fakt, że dzieci mogą skorzystać ze specjalistycznego leczenia – mówią zgodnie Urszula i Jarosław Karasz. Program zmienił życie rodziny na lepsze.

MPiPS

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a